Upotreba i koristi od belog luka su naširoko poznate. Vekovima se on koristi zbog svog blagotovornog dejstva za mnoge upale, a većina žena ga danas koristi kako u kulinarstvu, tako i za lepotu i negu.
Ipak, njegova primarna upotreba je u kuhinji i mnogi gurmani će priznati kako ne mogu da zamisle neko jelo bez ovog dodatka i prirodnog začina koji daje jelu poseban "šmek".
Miris koji ostaje od luka nakon jela čak i satima posle, mnogima stvara nelagodu, a većina ni ne zna zbog čega se on tako dugo zadržava. Tokom varenja hrane oslobađaju se jedinjenja sumpora u krvotok, zbog čega je taj miris intenzivan i dugotrajan. Zbog toga mnogi pribegavaju pranju zuba i korišćenju vodica za ispiranje usta koju u ovom slučaju nisu od velike pomoći, jer je prepoznatljivi miris belog luka izuzetno jak i ne može ga tek tako ništa "ubiti".
Ipak, istraživači su došli do sjajnog otkrića u jednom istraživanju, tvrdeći kako bi jabuku, zelenu salatu, krompir, peršun, mentu, bosiljak, pa čak i pečurke, trebalo jesti sa belim lukom, jer ove namirnice sadrže fenole, jedinjenja koja reaguju sa sumporom iz belog luka u hemijsku reakciju, te tako neutrališu miris, navodi večernji.hr.
Istraživači su ovo dokazali uređajem koji analizira molekule na osnovu njihove mase. Nakon konzumiranja ovih namirnica nivo sumpora je bio značajno niži u dahu ispitanika.
Poznato je da najviše ovih jedinjenja, odnosno fenola ima u menti koju svakodnevno koristimo, posebno u čajevima i kao začine. Naučnici su ipak bili iznenađeni saznanjem da list salate koji ima znatno manje fenola recimo od mente, efikasno neutrališe jak miris belog luka nakon jela.
Komentari (0)