Rubi Kol je rođena daleke 1922. godine, godine koja je donela velike preokrete. Sjedinjene Američke Države su tada ženama omogućile pravo glasanja, a prvi put je upotrebljen insulin za lečenje dijabetičara.
Medicinska sestra u penziji doživela je velike istorijske događaje poput Velike depresije, Drugog svetskog rata i pokreta za građanska prava. Ono što ju je učinilo srećnom je, kako kaže, ljubav prema životu i pozitivan pogled. Kol je jedna u nizu stogodišnjaka koja za Insajder deli savete o dugovečnosti.
Dan Bautner je autor netfliks serije "Uživo do 100: Tajne plavih zona" identifikujući plave zone u svetu gde žive ljudi duže od proseka. Među njima su Loma Linda u Kaliforniji i poluostrvo Nikoja u Kostariki. Kol je živela u Alabami, Severnoj Karolini, Mičigenu i Merilendu i čini se da je svoju plavu zonu nosila gde god je otišla.
Bila je posvećena drugima
Koli je u odboru fondacije koja pomaže ljudima da se snalaze u američkom zdravstvenom sistemu i ključ njene dugovečnosti i sreće je kako kaže pomaganje drugima.
- Morate biti ljubazni, puni ljubavi i uslužni. To funkcioniše u oba smera jer se osećate dobro kada pomažete drugim ljudima da se osećaju dobro - napominje Koli.
Vremešna starica ističe kako je počela da radi kao medicinska sestra sa 17 godina a kvalifikovala se sa 21. Povukla se iz svoje profesije tek kad je napunila 85 godina.
Njena nećaks Paula Martin kaže da Rubi nije negodovala jedan jedini dan nešto. Kako ističe nije želela da izneveri ljude i specijalizovala se za pedijatrijsku negu u osnivanju klinike za bebe u Detroitu u Mičigenu.
- Jedna stvar koju nam je prenela je da te davanje čini srećnim. A sreća je ključ dobrog života - napominje Martin.
Jela je redovno
Kol je otkrila svima kako se njena ishrana sastojala u uravnoteženim obrocima koje nije preskakala. Jela je u isto vreme svakog dana. Navika koju je naučila na Internatu i koju preporučuje svima jeste da pojedu sve sa tanjira i to joj je, kako kaže, pomoglo da ostane sita i da ne gricka između obroka. Njena hrana je svih ovih godina podrazumevala proteine, skrob i povrć,e a upozorila je da ne treba jesti začinjenu hranu jer je ona teško svarljiva.
Osim toga, njena ishrana se sastoji i u konzumiranju dosta voća, a njen rođak Dejvid Luket koji živi sa njom blizu Londona se šali i kaže kako je ona bila oduvek selektor lubenica jer je znala da odabere zrele i slatke.
Vežbanje je sastavni deo njene rutine
Ova stogodišnjakinja je oduvek imala rutinu hodanja koju je uvek rado menjala sa spravama u teretani gde nije volela da odlazi.
- Ustala bih rano pre posla i zajedno sa prijateljicom uspevala da prepešačim barem tri kilometara. Nikada nismo propustile nijedan dan, čak ni kada je vreme bilo loše- ističe Koli.
Trenuto dok hoda uz pomoć hodalice Koli koristi priliku i radi tapkanjem po 25 otkucaja na svakoj strani. Osim toga, dok sedi, podiže obe ruke 25 puta kako bi radila na svojoj fleksibilnosti.
Iako joj to otežava artritis jer s vremena na vreme oseti bol ona se trudi koliko može da se kreće.
Dobar izgled čini svoje
Koli se slaže sa poslovicom da "kada izgledaš dobro, osećaš se dobro". Njena nećaka je rekla kako je Kol ponosna na svoj izgled i da dan danas bira odevne kombinacije pre izlaska.
Voli da nosi jarke boje, a posebno joj je omiljena crvena boja. Osim toga voli i tašne i razne dodatke poput nakita.
Vreme provodi u gledanju omiljenih emisija
Koli voli da prati sport, a omiljeni su joj fudbal, košarka i bejzbol. Njen nećak Luket objašnjava kako njegova tetka poseduje odlično znanje iz mnogih oblasti i da rado prati emisije gde se testira znanje, te ističe da veruje kako bi ona bila sjajan takmičar.
Komentari (0)