Nije dovoljno samo spavati najmanje sedam sati, kako to obično ističu lekari, veoma je važno i u koliko sati idete u krevet. Ukoliko na spavenje odlazite tek posle ponoći rizikujete zdravlje, od srčanih problema do depresije.
Poznati gastroenterolog iz Kalifornije, doktor Saurab Seti, upozorava na opasnosti koje donosi spavanje posle ponoći. U svetu gde se često smatra da je kasna noćna rutina bolja od nedostatka sna, on naglašava da je zapravo spavanje nakon ponoći povezano sa brojnim zdravstvenim problemima.
Uticaj na telesnu težinu
Jedna od najznačajnijih posledica spavanja posle ponoći, kako ističe doktor Seti, jeste povećanje telesne težine. Istraživanja su pokazala da loš san može da ometa hormone koji regulišu apetit i osećaj sitosti.
shutterstock.com/Sergey Mironov
Takođe, kada smo umorni, često posežemo za visokokaloričnom hranom. Istraživanja pokazuju da su ljudi koji idu na spavanje u ponoć ili kasnije imali 20 odsto veći rizik od gojaznosti u poređenju sa onima koji u krevet idu između 20 i 22 časa.
Raspoloženje i stres
Osim fizičkih problema, spavanje posle ponoći može značajno da utiče na mentalno zdravlje. Doktor navodi da se raspoloženje pogoršava, a nivo stresa raste. Oni koji idu na spavanje posle 1 ujutro imaju veći rizik od razvijanja mentalnih poremećaja poput depresije i generalizovanog anksioznog poremećaja.
Problemi sa koncentracijom
Još jedna posledica kasnog odlaska na spavanje je otežana koncentracija i razmišljanje tokom dana. Spavanje pre ponoći može da poboljša sposobnost koncentracije, jer su prvi sati sna, koji često padaju pre ponoći, ključni za dubok san i procese oporavka koji su vitalni za kognitivne funkcije i konsolidaciju memorije, prenosi San (The Sun).
Komentari (0)