Nova studija je pokazala da čak i mali gubitak sluha povećava rizik od srčane insuficijencije ili srčane slabosti. Ovo je prvi put da je utvrđena direktna veza između psihološkog stresa uzrokovanog oštećenjem sluha i problema sa srcem.
Istraživači iz Kine analizirali su podatke koji su obuhvatili 164.431 osobu koje su prošle testove kako bi se utvrdilo stanje njihovog sluha. Od tog broja, 160.062 ispitanika nije koristilo slušne aparate, što dodatno naglašava važnost ovog istraživanja.
Ispitanici su bili podeljeni u tri grupe na osnovu rezultata na testu poznatom kao digit triplet test (DTT), koji otkriva probleme sa sluhom korišćenjem nasumičnih kombinacija brojeva u pozadini šuma.
Svi učesnici su na početku bili bez dijagnoze srčane insuficijencije, ali tokom više od 11 godina praćenja, 4.449 osoba razvilo je ovu bolest. Srčana insuficijencija se javlja kada srce ne može efikasno da pumpa krv, što dovodi do simptoma kao što su umor, otežano disanje i oticanje nogu i članaka.

Shutterstock
Istraživanje je pokazalo da su učesnici sa višim pragom prijema govora (SRT) - što znači da im je potrebna veća glasnost kako bi razumeli govor - imali povećan rizik od srčane insuficijencije.
Učesnici sa lošijim sluhom ili oni koji koriste slušne aparate su takođe imali veći rizik u poređenju sa onima koji imaju normalan sluh. Visoki SRT nivoi su bili povezani sa psihološkim stresom, socijalnom izolacijom i neurotičnošću među onima koji nisu koristili slušne aparate.
Istraživači su naglasili da su prvi koji su pokazali značajnu povezanost između oštećenog sluha i povećanog rizika od srčane insuficijencije u opštoj populaciji.
Psihološki faktori, posebno psihološki stres, igraju značajnu posredničku ulogu u ovoj povezanosti.
Ako se ova saznanja dodatno potvrde, oštećenje sluha može postati potencijalni faktor rizika ili marker za incidentnu srčanu insuficijenciju, što ukazuje na važnost integracije procena zdravlja sluha u šire okvire procene kardiovaskularnog rizika, navodi Independent.
Komentari (0)