Odrasli

OPREZ! DA LI RAZLIKUJETE VIRUSNU OD BAKTERIJSKE UPALE KRAJNIKA? Jedna od njih može ozbiljno da se zakomplikuje, a ovo su KLJUČNI SIMPTOMI!

Bol se najčešće javlja tokom hladnih, zimskih dana, a donosimo vam dva prirodna recepta kako da to stanje što pre stavite pod kontrolu.

11.12.2024 17:01

OPREZ! DA LI RAZLIKUJETE VIRUSNU OD BAKTERIJSKE UPALE KRAJNIKA? Jedna od njih može ozbiljno da se zakomplikuje, a ovo su KLJUČNI SIMPTOMI!
Schutterstock

Upala krajnika i bol u grlu je često oboljenje koje se javlja tokom hladnih, zimskih meseci. Krajnici su deo limfnog sistema i igraju ulogu u borbi protiv infekcija, ali mogu i sami postati inficirani. Upala krajnika može da se javi u bilo kom životom dobu, podjednako oboljevaju oba pola, češće deca, posebno kad su mala jer imaju sklonost da stavljaju ruke ili razne predmete u usta. 

Upala krajnika uglavnom se javlja kao virusna ili bakterijska infekcija (uzrokovana streptokokom). Kako ističu lekari, prilikom dijagnostike važno je napraviti razliku da li je u pitanju virusna ili bakterijska infekcija na osnovu različitih simptoma, pre svega zbog terapije. Pravovremena antibiotska terapija u slučaju streptokoknih infekcija može preventivno da deluje na moguće kasnije komplikacije kao što je reumatska groznica. 

Shutterstock

Obratite pažnju na simptome, razlikuju se kod virusne i bakterijske upale krajnika 

U slučaju virusne infekcije simptomi upale krajnika su:

  • manja temperatura
  • blaži bol u grlu
  • curenje sekreta iz nosa
  • kašalj
  • suzenje očiju

U slučaju streptokokne (bakterijska) upale krajnika simptomi su sledeći:

  • visoka temperatura
  • jak bol u grlu
  • opšta slabost i malaksalost
  • glavobolja
  • otok limfnih žlezda sa prednje strane vrata
  • otežano gutanje

Dijagnoza se postavlja na osnovu pregleda lekara, testa na streptokoku i laboratorijskih analiza. Za lečenje bakterijske upale krajnika koriste se antibiotici na bazi penicilina, dok se kod virusne upale upotrebljavaju simptomatski preparati za ublažavanje simptoma, odnosno medikamenti za snižavanje temperature i ublažavanja kašlja. 

Shutterstock

Ispiranje grla slanom vodom može da pomogne kod upale krajnika

Kod virusne upale krajnika mogu da pomognu i određeni prirodni preparati kao što je slana voda, koja može ublažiti bolove. Ispiranje grla toplom, slanom vodom može pomoći u smirivanju upale grla i razbijanju sekreta. Takođe, poznato je da so pomaže i u eliminaciji bakterija u grlu. Napravite rastvor slane vode dodavanjem pola kašičice soli u punu čašu tople vode. Ispirajte grlo njime kako biste smanjili otok i održali grlo čistim. Ispirajte grlo na svakih sat vremena. Za ispiranje može da se koristi i čaj od kamilice koji ima antiinflamatorna i umirujuća svojstva, kao i koren sladića.

U slučaju da simptomi ne prolaze nekoliko dana obavezno se javite lekaru jer upala krajnika može lako da se iskomplikuje i pređe u anginu i stvaranje gnojnih čepova u krajnicima, što je teže za lečenje. U težim slučajevima ili kod čestih infekcija, lekar može preporučiti hirurško uklanjanje krajnika. Operacija krajnika se često sprovodi kod dece, posebno ako česte infekcije krajnika utiču na njihovo opšte zdravlje, ali se radi i kod odraslih ukoliko je to neophodno. 

BONUS VIDEO:

Komentari (0)