Nakon što je objavljeno da slavni holivudski glumac Brus Vilis boluje od demencije, sve češće se javljaju ljudi koji i u svojoj porodici imaju voljene koji pate od ove teške bolesti. Kako izgleda svakodnevni život sa pacijentom obolelim od demencije, u svojoj ispovesti na Reditu ilustrovao je jedan muškarac koji je insistirao na anonimnosti, a čija žena pati od iste bolesti kao i Vilis.
- Moja supruga je pre dve godine počela da pokazuje rane znake demencije. Odjednom je imala problem da obavi neke jednostavne, uobičajene stvari koje je ranije radila i ne razmišljajući o tome. Potom je počela da zaostaje na poslu, što je bilo čudno jer je vrlo sposobna, a na kraju je dobila otkaz. Ali, nisam zbog toga primetio da nešto nije u redu. Od žene koja je volela da bude tip-top sređena od glave do pete odjednom je postala zapoštena i neuredna, čak i kad je lična higijena u pitanju. To mi je najteže palo 0- počeo je svoju bolnu ispovest njen muž.
"Mama je bolesna"
On je suprugu odveo kod lekara i nakon detaljnih pregleda i više snimanja magnetnom rezonancom utvrđeno je ona da pati od frontotemporalne demencije (FTD), istog oblika demencije koji ima i Brus Vilis. FTD uzrokuje smanjenje prednjeg i temporalnog režnja mozga, koji se nalazi iza čela. Ove oblasti su odgovorne za ponašanje, rešavanje problema, planiranje i prepoznavanje poznatih lica i objekata.
- Moja žena sad ima 53 godine i njeno stanje se naglo pogoršalo. Zna šta joj se dešava i verovatno ćemo za najviše godinu dana morati da je smestimo u neki starački doma gde će brinuti o njoj. Naš usvojeni sin, koji ima 11 godina, je potpuno zbunjen, želi svoju majku pored sebe, a ja ne znam kako da mu objasnim da je mama bolesna - dodao je on.
Iako porodici nije dat očekivani životni vek, većina pacijenata sa ovim oboljenjem živi manje od 10 godina nakon dijagnoze. Konkretno, otac ove žene imao je istu bolest i umro je u 58. godini.
Njen očajni muž je opisao i kako izgleda njihov svakodnevni život.
- Ima dana kad je bolje i kad je izrazito loše. Sve je borba. Ja sad moram da vodim računa o svemu - da zarađujem, da kuvam i spremam za nas i našeg sina. Kad je moja supruga ostala bez posla naša finansijska situacija se naglo pogoršala i sad jedva krpimo kraj s krajem. Stres ponekad može biti skoro nepodnošljiv. Ali, najgore od svega je što znam da će svakim danom biti sve gore, da nas očekuje strašna budućnost i to me razdire - iskren je bio on.
Kako je naglasio ovaj zabrinuti muž, primetio je da je njegova žena postala veoma ljuta i ogorčena sa čestim promenama raspoloženja i ispadima.
- Za sad može sama da se istušira kad se seti, ali sve ostalo je postalo problem. nekad je bila fantastična kuvarica sad ima problem da uključi šporet ili zaboravi da ga ugasi što je još gore. Ne dovoljavam joj više da vozi auto, ali zato stalno preuređuje kuću. Za sada nas prepoznaje i ima dana kad ne biste ni pomislili da ima neki problem, ali i dana kad se samo svađa - kazao je muž obolele žene.
Šta kažu lekari?
Kako je objasnila dr Suzan Dikinson, FTD utiče na naše emocije i može da dovede do manjka empatije kod pacijenta, što narušava porodične odnose.
- Oni praktično ne znaju šta rade, pa se može dogoditi da životnu ušteđevinu potroše na skup sportski auto. Pacijenti, takođe, mogu biti apatični, nedostaje im emocija i možda neće pokazati brigu za druge. Kako bolest napreduje vremenom se kod bolesnika sa FTD situacija u mozgu sve više pogoršava što može da dovede do poteškoća prilikom gutanja hrane, teškoće pri hodanju, kao i sklonost ka čestim infekcijama zbog slabljenja krvno-moždane barijere - objasnila je ova doktorka.
Bolest nije smrtonosna sama po sebi, ali izaziva druge probleme koji mogu biti ozbiljni ili čak opasni po život. Lek za ovu bolest ne postoji, a najčešći simptomi su:
- promena ličnosti i ponašanja
- poteškoće u govoru
- problemi sa sećanjem
- povlačenje u sebe
- problemi sa gutanjem hrane u kasnijoj fazi bolesti
Komentari (0)