Nedavno sporovedena studija je pokazala da tradicionalni japanski začin vasabi ili japanski ren, treba da se nađe na meniju starijih osoba od 60 godina jer povećava njihove kognitivne funkcije. Rezultati istraživanja su pokazali da ima povoljan uticaj na naš mozak u poznim godinama. Naime, ključni sastojak koji igra važnu ulogu je 6 metilsufinil heksil izotiocijanat(6-MSITC) bioaktivno jedinjenje koje je bilo povezano ranije sa antioksidativnim i antiinflamatornim efektima koji usporavaju oštećenja ćelija i koji ih štite, prenosi sciencealert.com.
Određene studije su pokazale da ovaj sastojak ima blagotovoran efekat na kognitivne sposobnosti čoveka. Sledeća faza testiranja je upravo na starijim pacijentima koji su izloženi kognitivnom padu i imaju rizik od demencije. Kako su pojasnili istraživači u prethodne studije antioksidantni i antiflamatori imaju pozitivan uticaj odnosno igraju važnu ulogu u kognitivnom zdravlju kod starijih, s toga se očekuje da i 6-MSITC ima pozitivan efekat na kognitivne funkcije starijih ljudi.
Ispitivanje je sprovedeno na 72 osobe starije od 60 godina i trajalo je 12 nedelja. Učesnici su podeljeni u dve grupe i jedna grupa je uzimala tabletu vasabija a druga placebo tabletu. Na kraju ispitivanja rezultati su pokazali da oni koji su uzimali vasabi tabletu imaju bolje performanse u epizodnom pamćenju, prisećajući se stvari iz prošlosti i radnoj memoriji na osnocu nekoliko kognitivnh testova.
Međutim, značajne razlike u drugim oblastima kognitivnih funkcija poput rasuđivanja, pažnje i brzine obrada podataka, nisu primećeni. Tim istraživača smatra da vasabi i njegov ključni sastojak utiču na hipokamusni deo mozga odnosno deo povezan sa pamćenjem.
- Ovi nalazi sugerišu da 12-nedeljni unos 6-MSITC selektivno poboljšava radne i epizodne memorijskefunkcije kod zdravih starijih odraslih osoba - pišu istraživači u objavljenom radu.
Istraživanje se nastavlja a naučnici žele da detaljnije utvrde šta se dešavalo na biološkom i molekularnom nivou nakon konzumiranja ovog sosa. Ipak u ovoj studiji nisu izmereni antioksidativni i antiflamatorni biomarkeri pa je moguće pretpostaviti o efektu koji ovaj sos ima.
Međutim i pored tih ograničenja studija daje vezu između poznatog japanskog sosa i bolje memorisjke funkcije. Stručnjaci napominju da održavanje zdravog mozga u poznim godinama značajno zavisi od načina ishrane i savetuju da na meniju osoba u poznim godinama treba da bude više zravih namirnica poput voća i povrća, a da se izbegava brza hrana kao što su hamburgeri i pica.
Pad kognitivnih funkcijama kod starijih osoba izaziva poteškoće u svakodnevnom životu od kupovine do plaćanja računa i kuvanja. Zbog toga je izuzetno važno kako napominju stručnjaci poboljšati njihove kognitivne sposobnosti.
Poznata studija objavljena je u Nutrients.
Komentari (0)