Holecistektomija je hirurška procedura za uklanjanje žučne kese, najčešće zbog žučnih kamenaca koji izazivaju bol ili infekciju. Iako je uklanjanje žučne kese prilično uobičajena i rutinska operacija, treba imati na umu da je to i dalje uklanjanje organa koji skladišti žuč - tečnost koja pomaže u varenju masne hrane.
Promene u ishrani
Kako je za Srećnu republiku objasnila magistar Jelena Pack, predsednik Udruženja "Žuto uže", holecistektomija oduzima deo vašeg procesa varenja. To neminovno utiče na metaboličke i digestivne funkcije vašeg tela, o čemu većina lekara ne daje dovoljno saveta.
- Istraživanja sugerišu da ljudi kojima je uklonjena žučna kesa imaju veći rizik od razvoja stanja kao što su metabolički sindrom, dijabetes tipa 2, bolesti srca i masna jetra. Studije na životinjama su, takođe, ukazale na povećanje triglicerida kod onih koji su bili podvrgnuti holecistektomiji – objasnila je ona.
Prema rečima Jelene Pack, bez funkcije regulacije i skladištenja žučne kese, žuč se umesto toga konzistentno izlučuje u tanko crevo sporom i stalnom brzinom.
- To znači da žuč koja se oslobađa možda neće biti dovoljna za određeni obrok koji konzumirate ili je možda previše razblažena. Ta promena u digestivnoj funkciji takođe može dovesti do neadekvatne apsorpcije esencijalnih masnih kiselina i hranljivih materija rastvorljivih u mastima, kao što su vitamini A, D, E i K, što rezultira nedostatkom hranljivih materija - dodala je ona.
Packova je upozorila da mnogi pacijenti pogrešno veruju da nakon operacije više neće imati problema sa žučnom kesom, pa počinju da jedu hranu s visokim sadržajem masti i kalorija koju ranije nisu mogli da jedu.
- Promena u ishrani i navikama u ishrani može izazvati pogrešno oslobađanje žuči i dovesti do promena u kretanju creva, dijareje, zatvora i problema sa težinom. Kada mast nije pravilno razložena i apsorbovana, ona se vezuje za kalcijum i gvožđe iz naše hrane i sprečava da ti minerali uđu u krv tamo gde su nam potrebni. To dovodi do akumulacije tvrde materije koja uzrokuje zatvor – upozorila je Jelena Pack.
Ishrana za obolele sa žučnom kesom
Magistar Pack je otkrila da postoje razni načini da pomognete svom organizmu da lakše prevari hranu nakon operacije žučne kese.
- Pospite 1 kašiku organskog lecitina na obrok koji sadrži masti kako bi se absorbovao pre nego što stigne do creva. Zašto? Zato što naša žuč prirodno sadrži lecitin! – istakla je ona.
Naša sagovrnica savetuje i da preskočite sve rafinisane masti, a umesto njih u ishrani koristite male količine zdravih masti kao što su omega 3 (semenke, masna riba, avokado), srednje lančane masne kiseline (koje se nalaze u kokosovom ulju), jaja iz slobodnog uzgoja, orasi i semenke, hladno ceđena ulja.
- Kada jedete masti, uverite se da su količine male i raspoređene tokom dana, recimo 1 kašika ulja, mala šaka orašastih plodova i ⅓ avokada. Uključite orašaste plodove u ishranu, ali je najbolje da ih pre jela prvo potopite u filtriranu vodu. Umesto obične koristite himalajsku so kako bi zaštitili svoj digestivni trakt, a opet dobili potrebne nutritivne vrednosti – dodala je ona.
Nakon operacije može da pomogne i svakodnevno konzumiranje gorke hrane - kakao, rukola, radiči, maslačak, patlidžan, cikorija, karfiol, endivija, brokoli, grejpfrut, limun, limeta, đumbir, cvekla, artičoke.
- Te namirnice stimulišu jetru da proizvodi žuč, a ćelije creva da proizvode enzime koji pomažu u razgradnji obroka. Osim toga, trebalo bi da jedete više hrane koja sadrži vlakna kao što su cela zrna i mahunarke koje se lako i odlično vezuju za loše masti i holesterol, izvlačeći ih iz vašeg tela preko creva. Dodajte hranu bogatu kalijumom u svoju ishranu. Odlične opcije uključuju avokado, lisnato povrće, paradajz, slatki krompir batat i banane – naglasila je Pack.
Prema njenim rečima, pacijenti koji inače imaju problem sa žučnom kesom, kao dodatak ishrani trebalo bi da koriste kurkumu, koja ima antiinflamatorna svojstva i pomaže u smanjenju otoka žučne kese i poboljšava protok žuči.
- Jedite uglavnom hranu biljnog porekla i birajte proteine kao što su mahunarke, umesto teškog mesa. Te smernice se fokusiraju na uspostavljanje ravnoteže u organizmu, što znači da treba da težite svim grupama hrane u umerenim količinama. Pijte čaj od korena maslačka, zato što taj koren podržava funkciju jetre i može da reguliše upotrebu žuči – poručila je ona.
Šta ne treba da jedete?
- Nefermentisane mlečne proizvode
- Rafinisani šećer
- Skrobnu hranu
- Bilo koju hranu koju nepodnosite
Kako je pojasnila magistar Jelena Pak, svaka od tih namirnica je ili povezana sa upalom i povećanjem telesne težine ili sa izazivanjem napada kamena u žuči, pa ih zato ne treba jesti.
Komentari (0)