Ljudi se dele u dve grupe: one koji skaču iz kreveta već posle prvog zvona budilnika i ljude koji najviše na svetu mrze ustajanje iz kreveta i odlažu ga do maksimuma. Bez obzira na to kom taboru pripadate, činjenica je da proces razbuđivanja može da potraje i do 30 minuta, pa čak i duže.
Ako često ujutru imate utisak da "mozak kasni" za ostatkom vašeg tela - ne grešite. Ova pojava se zove inercija spavanja i ona označava stanje zbunjenosti, mamurluka i mentalne tromosti neposredno nakon buđenja.
Reč je o prirodnom, prolaznom procesu koji traje oko 30 minuta, ali kod nekih osoba može potrajati duže i značajno ometati svakodnevno funkcionisanje.
shutterstock.com/Sergey Mironov
Međutim, kada više nemate izbora i morate da ustanete, postoji nekoliko strategija koje mogu da vam pomognu.
- Postavite postupni alarm, s razmakom od pet minuta.
- Ne razmišljajte - delujte. Umesto premišljanja, čim zazvoni alarm odmah ustanite i idite u kupatilo, a zatim u kuhinju. Bez povratka u krevet.
- Svetlo i kofein - Kafa na balkonu ili jutarnja šetnja po dnevnom svetlu mogu značajno ubrzati razbuđivanje.
- Jutarnje vežbanje - Fizička aktivnost podstiče cirkulaciju, pomaže regulaciji sna i poboljšava raspoloženje.
- Rutina s nagradom - Planiranje nečeg prijatnog ujutro (omiljena muzika, podkast ili doručak) može da stvori pozitivnu asocijaciju na buđenje.
Problemi sa buđenjem često imaju dublje uzroke, i ne treba da budu razlog za osećaj sramote ili krivice. Umesto toga, reč je o signalu koji telo šalje - i koji se, uz pravilnu podršku i promene u navikama, može ublažiti ili u potpunosti rešiti, prenosi MSN.
Komentari (0)