Konor Mekdonau, radni terapeut i specijalista za autizam, otkrio je 5 najčešćih znakova autizma kod žena i devojčica. On, inače, pruža procene i podršku za autizam, a često deli savete i na svom TikTok nalogu, pokrivajući teme od pitanja senzorne motorike do podrške detetu sa autizmom. U jednom videu on je istakao najčešće znakove koje je primetio kod žena i devojaka navodeći da je posle dugogodišnje prakse uočio da su znaci ovog poremećaja kod pripadnica nežnijeg pola suptilniji i da ih je teže identifikovati.
- Smatram da postoji pet veoma čestih znakova autizma kod žena i devojčica sa stanovišta procenjivača autizma. Ali pre nego što to uradim, vredi napomenuti da do 80% žena i devojčica sa autizmom nema dijagnozu - naveo je Mekdonau.
Kako je dodao, prvi jasan znak autizma kod žena postaje vidljiv onda kada se one, ukoliko su naviknute na određenu rutinu, nađu u situaciji gde se ta rutina menja.
- Tada one mogu postati prilično uznemirene, što postaje očigledno i njihovom okruženju. Međutim, interesantno je da žene i devojke često mogu veoma brzo normalizovati ove poteškoće - naglasio je ovaj stručnjak.
Kako je istakao, drugi simptom je povezan sa činjenicom da pripadnice nežnijeg pola mogu imati loše fine i grube motoričke veštine.
- Fine motoričke veštine su veštine koje posedujemo u prstima i rukama da bismo uradili radnje kao što su pisanje, ušivanje i zakopčavanje dugmadi, ali i spremanje stvari, pakovanje... U te veštine ubrajaju se i grublji pokreti koji nam služe da uhvatimo loptu, da plivamo, vozimo bicikl, itd. Poteškoće u tim radnjama jasan su znak problema - istakao je ovaj stručnjak i dodao da se treći simptom vezuje za ishranu.
- Tako se dešava da one mogu biti preosetljive na jake ukuse i mirise. Možda im je veoma neprijatno kako se određena hrana oseća u ustima ili možda imaju loše oralne motoričke veštine, pa imaju poteškoća da manipulišu hranom u ustima kako bi je razgradile - navodi Mekdonau.
Četvrti znak tiče se nezgoda u društvenim situacijama.
- Žene i devojke s autizmom imaju mogućnost da razviju uglavnom površne odnose. Nedostaju im veštine i samopouzdanje da izgrade jače veze - naglasio je Mekdonau.
I na kraju, one mogu imati poteškoća sa lošom pažnjom i fokusom, tako da su često ometene.
- Imaju poteškoća i sa praćenjem razgovora. Muče se da se koncentrišu na zadatke tokom dužeg perioda - zaključio je Mekdonau.
Inače, prema zvaničnim podacima, prepoznavanje autizma otežano je jer se lekari uglavnom koncetrišu na probleme s mentalnim zdravljem. To može rezultirati nedostatkom odgovarajuće podrške, što zauzvrat može rezultirati usamljenošću, depresijom i socijalnom izolacijom, povećanom ranjivošću u smislu emocionalnog blagostanja, odnosno samopovređivanjem, poremećajima u ishrani, sniženim ocenama i smanjenim mogućnostima u budućnosti. Britansko Nacionalno društvo za autizam kaže da postoji mnogo teorija koje objašnjavaju jaz u dijagnozi, ali nijedna nije ubedljivo dokazana.
Podsetimo, autizam je veoma složen poremećaj u razvoju mozga, koji karakteriše slaba ili nikakva socijalna interakcija i komunikacija, kao i ograničeni i ponavljajući obrasci ponašanja.Poremećaj se javlja u mnogim delovima mozga, ali se ne može sa sigurnošću dokazati kako oni ostvaruju svoj uticaj na sveukupno ponašanje organizma. Prema podacima Ministarstva za rad i socijalnu politiku, u Srbiji je danas registrovano oko 2.000 osoba sa autizmom, od čega je oko 800 dece.
Smatra se da se autizam češće javlja kod dečaka nego kod devojčica.
Komentari (0)