Rak pluća je najzastupljeniji kancer u svetu, ali i u Srbiji. Prema zvaničnim podacima‚, od karcinoma pluća godišnje u Srbiji oboli više od 6.000, a umre 4.600 osoba. U proseku, kod 16 osoba dnevno dijagnostikuje se ta vrsta raka, dok, nažalost, svakodnevno 13 Srba izgubi bitku sa tom teškom bolešću.
Pored uobičajenih simptoma kao što su uporan kašalj, temperatura i iskašljavanje krvave sluzi, britanski lekari su otkrili i jedan dosad manje poznat znak koji može da ukazuje na to opako oboljenje.
Bol u ramenu je alarm
Kako piše Daily mail, bol u ruci, tačnije u predelu ramena, može biti suptilan znak koji ukazuje na opak i smrtonosan rak pluća. Taj oblik tumora naziva se pancoast tumor, zato što se rak razvija u gornjem delu pluća, najčešće u ćelijama koje oblažu disajne puteve, zbog čega se i manifestuje kao bol u ramenu.
Kako tumor raste on pritiska krvne sudove i nerve koji ulaze u rame izazivajući bol u ramenu. Ta vrsta karcinoma se razvija na gornjem kraju levog ili desnog plućnog krila, a najčešće se širi na rebra i pršljenove. Može da dovede i do drugih problema kao što su promene na oku ili nemogućnost znojenja na jednoj strani lica.
Prema podacima Britanskog udruženja pacijenata za borbu protiv kancera, rak pluća je jedan od najsmrtonosnijih tumora i samo jedan od 10 obolelih, kojima je dijagnostikovana ta opaka bolest, preživeće 10 godina od postavljanja dijagnoze.
Rak pluća je veoma opasan zato što praktično ne daje nikakve simptome, a kad se pojave prvi simptomi bolest je najčešće već uznapredovala, pa je i lečenje teže. Zato su skrininzi i preventivni pregledi ključni.
Najčešći simptomi raka pluća su:
- uporan kašalj koji ne prestaje nakon tri nedelje
- stalne i ponovljenje infekcije grudnog koša
- iskašljavanje krvi i krvave sluzi
- bol pri disanju
- nedostatak daha i umor
- neočekivani gubitak težine
Osim ovih uobičajenih simptoma treba obratiti pažnju i na neobične simptome raka pluća, a to su:
- promena izgleda prstiju
- bol u predelu ramena
- teškoće ili bol pri gutanju
- šištanje u plućima
- promene u glasu
- oticanje lica ili vrata
Kako su objasnili iz Instituta za plućne bolesti u Beogradu, u najvećem riziku za dobijanje raka pluća su osobe starosne dobi oko 50 godina sa pušačkim stažom od dve, do tri decenije. Rak preti osobama oba pola i praktično nema razlike u riziku za dobijanje te bolesti između muškaraca i žena.
Komentari (0)