Sezona praznika trebalo bi da bude puna radosti i vremena provedenog sa najmilijima uz razmenu poklona i iskazivanje ljubavi. Međutim, iz prakse je dokazano da mnogi parovi upravo tada dožive najveće sukobe. Rasprave između parova u ovom delu godine, iz nekog razloga, poznate su svima. Naime, uoči praznika, mnogi parovi se suočavaju sa povećanim stresom i napetošću koje mogu dovesti do svađa. Različiti ljudi različito reaguju na nastupajući praznični period, ali postoje neke zajedničke teme oko kojih se mnogi često svađaju tokom ovog perioda.
Srećna Republika donosi nekoliko najčešćih uobičajenih stvari koje mogu izazvati nesuglasice među partnerima. Važno je naglasiti da su komunikacija, razumevanje i kompromis ključni u rešavanju konflikata. Razgovor o očekivanjima, planiranje zajedničkih aktivnosti i pridržavanje otvorenog dijaloga može pomoći parovima da prevaziđu stres i uživaju u praznicima zajedno.
1. Planiranje prazničnih aktivnosti
Odlučivanje kako provesti praznike može biti izvor tenzija. Različita očekivanja o tome gde i sa kim provesti praznike mogu izazvati konflikte.
2. Finansijski pritisak
Praznici često dolaze sa dodatnim troškovima, uključujući poklone, putovanja i dekoracije. Neslaganja oko budžeta i trošenja novca mogu izazvati tenzije između partnera.
3. Koliko poklona kupiti deci
Još jedna tačka rasprave često je količina poklona koje ćete kupiti deci. Jedan roditelj želi da obasipa decu poklonima misleći da je to poenta, dok drugi želi da nauči decu pravim vrednostima Božića. Ove situacije je teško rešiti, ali treba sve staviti na papir i odlučiti šta deca zaista žele, šta im je potrebno i koliko će novca biti potrošeno.
4. Kada otvarati poklone
Deca mole da otvore poklone pre Nove godine, a tata je rekao da ne može. Vi, pak, mislite da treba da obradujete decu i pre samog dočeka Nove godine. Veoma česta rasprava tokom praznika, ali treba naći kompromis, jedan deo poklona otvoriti pre dočeka, a drugi ili 1. januara ili na Božić.
5. Koje filmove gledati
On želi da gleda tipičan muški akcioni film, a vi želite da gledate božićne romantične filmove. Potpuno nepotrebna i bespredmetna diskusija, ali vrlo česta. Jednostavno rešenje je da organizujte filmski maraton i gledate oba. Takođe nije loša ideja i staviti još jedan televizor, bar uoči praznika.
6. Raspodela vremena sa porodicom
Pitanje kako podeliti vreme, između svoje i partnerove porodice tokom prazničnog perida, može izazvati nesuglasice. Svaka porodica ima svoje tradicije i očekivanja, a parovi se ponekad suočavaju sa pritiskom da zadovolje obe strane.
7. Stres zbog poklona
Izbor savršenih poklona može biti izazovan, a nerealna očekivanja u vezi s darivanjem mogu dovesti do nesuglasica. Pitanje koliko potrošiti na poklone ili šta pokloniti može izazvati stres.
8. Radna obaveza tokom praznika
Ako jedan od partnera ima radne obaveze tokom praznične sezone, to može stvarati frustraciju i osećaj uskraćenosti zbog nedostatka zajedničkog vremena.
9. Stres oko gostiju i priprema
Ako partneri planiraju okupljanje porodice ili prijatelja, organizacija i priprema mogu biti izvor stresa. Pitanja ko će pripremiti hranu, kako dekorisati dom ili kako se nositi sa gostima mogu izazvati nesuglasice.
10. Emocionalna očekivanja
Praznici često nose visoka emocionalna očekivanja, a partneri ponekad ne uspevaju da zadovolje ili razumeju emotivne potrebe jedno drugoga tokom ovog perioda.
Komentari (0)