Svako ko je ikada imao noćnu moru zna koliko one mogu da utiču na raspoloženje. Ove uznemirujuće snove često ne možemo da zaboravimo, a neurobiolog dr Abidemi Otaiku, ističe da naši uspavani mozgovi ne mogu da razlikuju snove od stvarnosti, a to može da izazove ozbiljne posledice po naše mentalno zdravlje.
Doktor Otaiku i njegov tim analizirali su podatke više od 183.000 odraslih osoba, starosti od 26 do 86 godina, kao i 2.400 dece uzrasta od 8 do 10 godina. Njihova istraživanja su pokazala da odrasli koji redovno doživljavaju noćne more imaju tri puta veću verovatnoću da će umreti pre nego što napune 70 godina u poređenju sa onima koji nemaju ovakve snove.
Fiziološki efekti noćnih mora
Prema rečima doktora, posle noćne more osoba se budu u znoju, sa otežanim disanjem i ubrzanim radom srca, jer se aktivira naš “bori se ili beži" odgovor. Ova reakcija na stres može biti intenzivnija od onoga što doživljavamo dok smo budni.
shutterstock.com
Istraživači su procenili biološko starenje učesnika na osnovu dužine telomera, malih čepova na krajevima hromozoma koji se smanjuju s godinama i povezuju sa bolestima poput raka i srčanih problema. Osobe koje redovno doživljavaju noćne more imaju kraće telomere, što ukazuje na ubrzano biološko starenje.
Preporuke za prevenciju noćnih mora
Iako su noćne more česta pojava, istraživanje sugeriše da ne smemo da ih olako shvatamo. Dr. Otaiku naglašava da se noćne more mogu sprečiti i lečiti.
On preporučuje mere poput izbegavanja horor filmova, održavanja dobre higijene spavanja, upravljanje stresom i traženje pomoći zbog anksioznosti ili depresije. Dodatno, preporuke uključuju održavanje doslednog rasporeda spavanja, vođenje dnevnika, izbegavanje stimulansa kao što su alkohol i kofein, kao i kreiranje opuštajuće večernje rutine, prenosi Njujork Post (New York Post)
Komentari (0)