Glumica Jelena Jovičić pre deceniju je podelila svoju priču koja je potpuno iznenadila njene najbliže i nju samu. Odlučila je da se podvrgne redovnim sistematskim pregledima, što je bila odluka koja će promeniti njen život. Tokom rutinskog ultrazvuka štitne žlezde, doktorka je iznela šokantnu informaciju, i to bez ikakvih prethodnih simptoma.
- Sve je počelo pre nekih desetak godina, kada sam rekla sebi: "E, sad ćeš da ideš na sistematski pregled svake godine", i tad mi je rečeno kada sam bila na ultrazvuku štitne žlezde: "Vi znate da imate autoimunu bolest", ja sam rekla da ne znam - počela je priču glumica.
Jelena je saznala da ima Hašimoto sindrom.
Hašimoto tireoiditis je autoimuno oboljenje gde ćelije imunog sistema napadaju i razaraju tkivo štitaste žlezde (tireoide). Simptomi ne moraju da se pojave na početku, a kako zapaljenje napreduje, opadaju hormoni štitaste žlezde, što vodi u hipotireoidizam. Hašimotova bolest se javlja kod oba pola, nešto češće kod žena posle 40. godine, a beleže se slučajevi i kod tinejdžera, pokazuju istraživanja, piše "Stetoskop".
Glumica je otkrila da se bori sa Hašimoto sindromom.
- U pitanju je bio Hašimoto sindrom. Stavila sam pod kontrolu kada sam razgovarala sa doktorkom koja mi je rekla da nema leka, ne zna se tačan uzrok ali je povezan sa stresom. Iznova sam počela da radim na sebi, počela sam sa psihoterapijama 2019. godine i to je bio trenutak kada sam počela da prihvatam sebe takvu kakva jesam - rekla je glumica.
Milos Tesic/ATAImages
Takođe je ispričala kakvo je njeno iskustvo.
- Jako je kompleksno objasniti kada je to počelo, koji trenutak je bio presudan, jer smatram da to sve počinje iz detinjstva i vaspitanja. Ja sam jedinica i iako sam bila mažena i pažena, dosta sam strogo vaspitavana - istakla je ona emisiji "RTS Ordinacija" jednom prilikom.
Simptomi
Na početku bolesti, klinička slika je često oskudna, a neki pacijenti čak ne primećuju nikakve simptome. Ova tiha faza može biti veoma zbunjujuća, jer pacijenti ne shvataju da se nešto dešava sa njihovim zdravljem. U trenutku kada zapaljenje štitaste žlezde počne da napreduje, dolazi do uvećanja same žlezde. Ovo uvećanje može biti primetno i pacijentima, ali se često otkriva i slučajno tokom pregleda koji su zakazani zbog drugih zdravstvenih problema.
Antonio Ahel/ATAImages
Kako bolest napreduje i funkcija štitaste žlezde se značajno smanjuje, pacijenti počinju da osećaju različite simptome koji mogu značajno uticati na kvalitet njihovog života. Među najčešćim simptomima javljaju se pospanost, umor i malaksalost. Ovi simptomi su često praćeni lakoćom zamaranja, što može otežati svakodnevne aktivnosti. Pored toga, pacijenti često prijavljuju nesanicu i nervozu.
Kako bolest napreduje, javljaju se ovi simptomi:
- povećanje telesne težine
- loš kvalitet i opadanje kose, lomljivi nokti, suva koža
- poremećen mestrualni ciklus
- bol u zglobovima i grčevi u mišićima
- poremećaji srčanog rada
- smanjeno znojenje
- osetljivost na hladnoću
- zatvor
- promuklost
- utrnulost/mravinjanje, loše pamćenje, depresija
Komentari (0)