Odrasli

OVO JE PRVI ZNAK SLABLJENJA MOZGA - simptom se odmah ispoljava: Lako ga je prepoznati, predstavlja jedan od najranijih signala Alchajmerove bolesti!

Istraživači su ispitivali vezu između mozga i govora i došli do iznenađujućih podataka - na ovo treba obratiti posebnu pažnju.

Slika Autora
byNevena Jakovljević

23.04.2025 09:40

OVO JE PRVI ZNAK SLABLJENJA MOZGA - simptom se odmah ispoljava: Lako ga je prepoznati, predstavlja jedan od najranijih signala Alchajmerove bolesti!
Shutterstock/Dmytro Buianskyi

Nije retka situacija da se u svakodnevnom životu suočavamo sa problemima u pronalaženju pravih reči. Ova pojava može biti frustrirajuća i često ometa normalnu komunikaciju. Međutim, kako godine prolaze, ovaj problem može postati sve izraženiji. Kada se poteškoće u izražavanju javljaju često, to može biti upozoravajući znak da su nastale promene u mozgu, koje su povezane sa ranim ili prekliničkim stadijumom Alchajmerove bolesti. Ovaj simptom obično se pojavljuje pre nego što se jave očigledniji znaci bolesti, zato je važno obratiti pažnju na takve promene.

Nedavna istraživanja Univerziteta u Torontu pružila su nove uvide u ovu temu. Studija pokazuje da brzina govora može biti mnogo precizniji pokazatelj zdravlja mozga kod starijih osoba, nego same poteškoće u pronalaženju reči. Ovaj nalaz može biti od izuzetne važnosti za ranu dijagnostiku i prepoznavanje potencijalnih problema sa zdravljem mozga. Naime, ukoliko primetite promene u brzini govora, to može biti signal da je potrebno obratiti više pažnje na mentalno zdravlje.

U okviru zanimljivog istraživanja tim naučnika je odlučio da ispita kako proces starenja utiče na sposobnosti govora kod zdravih odraslih osoba. U istraživanju je učestvovalo 125 pojedinaca, čija je starosna dob varirala od 18 do 90 godina. Njihovi detaljni opisi određenih scena snimljeni su i kasnije analizirani pomoću naprednog softvera veštačke inteligencije (AI). Ova analiza im omogućava da izdvoje ključne karakteristike govora, uključujući brzinu govora, dužinu pauza između reči i raznolikost rečnika.

Osim snimanja i analize govora, učesnici su prolazili i kroz standardizovani set testova. Ovi testovi su merili različite aspekte mentalnih sposobnosti, kao što su koncentracija, brzina razmišljanja, kao i sposobnost planiranja i izvršavanja zadataka. 

Shutterstock/Gorodenkoff

Kada se poteškoće u izražavanju javljaju često, to može biti upozoravajući znak da su nastale promene u mozgu

Jedan od ključnih nalaza istraživanja jeste da je smanjenje tzv. izvršnih funkcija usko povezano sa tempom svakodnevnog govora pojedinca. Ovo otkriće sugeriše da su problemi sa govorom mnogo širi od samih teškoća u pronalaženju pravih reči. Kako starenje napreduje, može doći do smanjenja sposobnosti koje utiču na to kako pojedinci komuniciraju.

Istraživači su najavili nastavak istraživanja, naglašavajući da kognitivne promene s godinama ne utiču samo na ono što govorimo, već i na brzinu kojom to činimo. 

BONUS VIDEO:

Komentari (0)