Ukoliko patite od nesanice ili nekog drugog poremećaja spavanja, ključna stvar je da istrenirate mozak i da se po svaku cenu pridržavate istog vremena buđenja i odlaska u krevet. Stefani Romiževski, stručnjak za san, navodi da je potrebno strpljenje kako bi se ovo sprovelo u delo.
- Bez obzira na to koliko ste umorni ili koliko ste spavali prethodnog dana, važno je da se pridržavate iste satnice. Čak i ako je pred vama slobodan vikend i tada morate da ustajete i ležete u isto vreme. Jer, ako na primer, vreme buđenja pomerite za nekoliko sati, zbunićete svoj mozak - tvrdi Romiževska.
Ona napominje i da je velika zabluda da spavanje pomaže u oporavku, i da, u stvari, samo doprinosi da se duže osećamo inertni i grogirani.
- Ako u krevet idete kada ste baš umorni i pospani i pridržavate se istog rasporeda, već posle dve nedelje ćete primetiti da vaš pospanost postaje predvidljiva - kaže ona.
Stefani ima zanimljiv predlog za ljude koji rade noću.
- Kada se ujutru vraćate kući iz noćne smene, odlična ideja je da nosite naočare za sunce. Jer, kada želite da odspavate, makar to bilo i usred dana, važno je da budete u zamračenoj prostoriji. Ukoliko i dalje možete da vidite predmete u sobi, niste je dovoljno zamračili - objašnjava Stefani.
Naravno, ništa od ovoga neće imati efekta ako ne rešimo "problem" s mobilnim telefonima. Da, to je ono čega se mnogi ljudi užasavaju, a čini se posebno Srbi - da se odvoje od svojih telefona, ali da bi san bio zdraviji, to je jedna od ključnih stvari.
Pet zlatnih pravila:
- Punite mobilni telefon dalje od kreveta
- Stavite telefon na nečujni mod
- Blokirajte aplikacije
- Koristite crveni filter
- Podesite alarm za buđenje
Stefani podseća da je idealna temperatura za spavanje između 18 i 20 stepeni Celzijusa, prenosi Miror (Mirror).
Komentari (0)