Čuvarkuća je biljka poznata po tome što raste na "siromašnom", neplodnom, stenovitom i suvom zemljištu, ali i kao jedna od najoptpornijih na hladnoću i toplotu. Istovremeno, ona se smatra pravim blagom imajući u vidu njene blagodeti po naše zdravlje. Ime je dobila po starim verovanjima, budući da se smatralo da ona štiti kuću od mnogih nepogoda poput gromova i oluja, ali i zlih duhova i uroka. S druge strane, uvreženo je mišljenje da ona donosi blagostanje i prosperitet. Zbog svojih lekovitih svojstava, travari ističu da povoljno utiče u rešavanju pojedinih problema sa kojima se najčešće susreću žene.
Čuvarkuća je lekovita jer u sebi sadrži jabučnu i mravlju kiselinu, kalcijum-malat, smole u manjim količinama, kao i tanine i sluz. Taj sastav čuvarkući daje antiseptičku, zaceljujuću, diuretsku i antiinflamatornu moć, navodi zdravismo.com, te se zato vekovima unazad koristila u tretiranju raznih tegoba poput upale uha, mokraćnih kanala, kod menstrualnih tegoba, opekotina i posekotina, kao i policističnih jajnika i drugih stanja.
Biljka se može koristiti za spoljašnju i unutrašnju upotrebu, a od njenih listova prave se sokovi i čajevi. Ti napici su odlični i za eliminaciju štetnih materija nagomilanih u organizmu, kao i za regulaciju probave.
Saška Božić, koja je po struci farmaceut, u videu koji je objavila na TikToku, ističe koja su to sve povoljna i blagotvorna dejstva te biljke te kako je na najjednostavniji način pipremiti kako bi se koristila kao preparat. Sve što vam je potrebno jeste 300 grama listova čuvarkuće i pola kilograma meda. Nakon pranja i sušenja listića, potrebno je da se oni izblendiraju. Dodati pola kilograma meda i sve dobro promešati. Staviti smesu u frižider i uzimati svako jutro po jednu kašiku, savetuje Božićeva.
Ispod videa korisnici su komentarisali kako je njima pomenuta smesa pomogla kod upale uva i polipa, bradavica na rukama i slično, te da oni imaju pozitivna iskustva sa tim. Drugi korisnici su sugerisali da treba biti obazriv, naročito ako je neko dijabetičar i ukooliko ima problem s jetrom jer je u pitanju "masna" biljka. Takođe, napomenuto je da oni koji imaju problem s bubrezima i žučnom kesom obavezno konsultuju lekara pre upotrebe bilo kog preparata.
Naravno, Božićeva je napomenula da su sve objave na društvenim mrežama pre svega informativno-edukativnog karaktera, te da ne mogu da zamene konsultacije s odabranim lekarom. Trudnice i osetljive grupe, uključujući osobe koje pate od bilo koje bolesti, pre upotrebe i koišćenja bilo kog biljnog proizvoda trebalo bi da se posebno konsultuju sa stručnim licem.
BONUS VIDEO:
Komentari (0)