Visok krvni pritisak, povišeni holesterol, pušenje, dijabetes, gojaznost i fizička neaktivnost predstavljaju najveće rizike za srčani i moždani udar. Osim ovih faktora, porodična istorija ovih zdravstvenih problema, uzrast i pol takođe igraju važnu ulogu u proceni rizika.
Nedavna istraživanja, međutim, ukazuju na to da urinarne infekcije mogu dodatno da povećaju šanse za srčani udar ili moždani udar, s najvišim rizikom primećenim u prvoj nedelji nakon infekcije.
Urinarne infekcije su izuzetno česte kod žena. Oko 60 odsto žena će doživeti barem jednu urinaru infekciju tokom svog života, dok je taj procenat kod muškaraca znatno manji, samo 12 odsto. Ova razlika se može objasniti kraćom uretrom kod žena, koja je bliža analnom otvoru nego kod muškaraca. Infekcije se obično javljaju kada bakterije, posebno ešerihija koli, sa kože ili rektuma uđu u urinarnu stazu kroz uretru i putuju do bešike.
Uobičajeni simptomi urinarnih infekcija uključuju čestu i hitnu potrebu za mokrenjem, peckanje prilikom mokrenja, mutan ili jak miris urina, kao i bol ili pritisak u donjem stomaku ili leđima. Infekcije obično prolaze za tri do sedam dana uz antibiotike, ali teže infekcije koje se šire izvan bešike mogu potrajati duže.
Jedan od glavnih problema sa urinarnim infekcijama je njihova sklonost ponovnom javljanju, posebno kod seksualno aktivnih žena i onih koje koriste dijafragmu kao metodu kontracepcije.
Schutterstock/Prostock-studio
Ove infekcije mogu da povećaju rizik od srčanog udara ili moždanog udara jer mogu izazvati ili pogoršati upalu, što je prirodna odbrambena reakcija tela na infekcije i povrede. Inflamacija može destabilizovati plakove u arterijama, čime se povećava verovatnoća da će doći do njihovog pucanja i formiranja opasnih krvnih ugrušaka.
U novoj studiji koju su sproveli istraživači sa Univerziteta u Kardifu, praćeno je 2.300 građana Velike Britanije starijih od 30 godina koji su doživeli srčani udar, kao i 2.800 osoba koje su pretrpele moždani udar između 2010. i 2020. godine.
Svi učesnici su prijavili da su imali urinarne infekcije pre ovih incidenata. Istraživači su utvrdili da urinarne infekcije povećavaju rizik od srčanog udara i moždanog udara u prvom nedelji, kao i ponovo od 15 do 28 dana i od 29 do 90 dana nakon infekcije. Iako su infekcije ešerihije koli bile povezane sa nižim rizikom od srčanog udara, one su pokazale viši rizik od moždanog udara u poređenju sa drugim bakterijama.
Istraživači su priznali da je ograničenje njihove studije to što su rizici izračunati od datuma dijagnoze urinarne infekcije, a ne od tačnog početka infekcije, prenosi Njujork Post (New York Post).
Komentari (0)