Rak pluća predstavlja jednu od najtežih bolesti savremenog društva i vodeći je uzročnik smrtnosti od malignih oboljenja u svetu i u Srbiji. Ova podmukla bolest često se razvija bez očiglednih simptoma, što otežava njeno rano otkrivanje.
Rano postavljanje dijagnoze je ključno jer šanse za preživljavanje mogu da budu između 70 i 80 odsto ukoliko se rak otkrije na vreme. U suprotnom, ako se zakasni, šanse za izlečenje su minimalne.
Simptomi na koje treba obratiti pažnju
Uporan kašalj
Jedan od najčešćih simptoma koji može ukazivati na problem sa plućima jeste uporan kašalj. Ako kašalj traje duže od nekoliko nedelja ili se često dešavaju infekcije disajnih puteva, to je znak za hitnu posetu lekaru.
Gubitak težine
Nagli gubitak težine, bez promena u ishrani i navikama, može biti crvena lampica. Naime, ćelije raka troše više energije od zdravih, što može dovesti do mršavljenja koje niste želeli.
Bol u grudima
Bol u grudima takođe može biti znak problema sa plućima, dok stalni umor, bez obzira na kvalitet spavanja, može ukazivati na prisustvo karcinoma.
Hronični umor
Skoro 80 odsto pacijenata sa ovom bolešću izjavljuje da su se suočavali sa neobjašnjivim umorom.
shutterstock.com
Promuklost
Promuklost koja traje duže od dve nedelje i pogoršava se ujutru nakon ustajanja još jedan je simptom koji zahteva hitnu medicinsku pomoć, jer može biti rezultat pritiska tumora na nerve u grkljanu.
Gubitak daha
Gubitak daha i otežano disanje su takođe simptomi koji ne treba da se zanemare. Ovi simptomi mogu nastati usled rasta tumora koji oštećuje nerve povezane sa dijafragmom, što dovodi do smanjenja koncentracije kiseonika u krvi.
Iskašljavanje krvi
Iskašljavanje krvi je još jedan ozbiljan znak koji zahteva hitnu medicinsku intervenciju. Bez obzira na uzrok, ovaj simptom ne treba ignorisati jer može ukazivati na ozbiljna oboljenja.
Pušenje je najveća opasnost
Rak pluća najčešće pogađa pušače, pri čemu čak 90 odsto obolelih čine upravo oni koji koriste duvan. Pasivni pušači takođe su u velikom riziku jer udišu dim koji dolazi od pušača. Ipak, važno je naglasiti da nikada nije kasno za prestanak pušenja.
Svaka godina bez cigareta značajno smanjuje rizik od obolevanja. U nekim slučajevima nakon 15 godina apstinencije bivši pušači mogu imati isti rizik kao i nepušači.
U borbi protiv raka pluća ključno je obratiti pažnju na simptome i pravovremeno se javiti lekaru jer samo rana dijagnoza može značajno povećati šanse za preživljavanje.
Komentari (0)