Odrasli

2 ŠOKANTNA RANA ZNAKA DEMENCIJE: Čuveni neurolog izneo ozbiljno upozorenje - javljaju se godinama pre gubitka pamćenja, a ove kobne navike SVE POGORŠAVAJU!

Poznati lekar Salvatore Napoli objasnio je kako pušenje i nedostatak fizičke aktivnosti utiče na zdravlje mozga, a onda progovorio o iznenađujućem otkriću.

Slika Autora
byAleksandar Novaković

09.05.2025 13:40

2 ŠOKANTNA RANA ZNAKA DEMENCIJE: Čuveni neurolog izneo ozbiljno upozorenje - javljaju se godinama pre gubitka pamćenja, a ove kobne navike SVE POGORŠAVAJU!
shutterstock.com

Zdravlje mozga je od suštinskog značaja za kvalitet života, a neurolog Salvatore Napoli ističe jednostavno pravilo: ako neurolog nešto ne bi uradio, verovatno ne bi trebalo ni vi. On ističe da su pušenje, nedovoljna fizička aktivnost i stalna ogorčenost najrizičnije navike koje drastično povećavaju rizik od demencije.

Dok starenje i neka stanja povezana s godinama ne mogu da se spreče, stil života može značajno da utiče na brzinu ovog procesa.

Uticaj pušenja 

Jedan od ključnih faktora koji doprinosi pogoršanju zdravlja mozga jeste pušenje. Istraživanja pokazuju da je čak 14 odsto globalnih slučajeva Alchajmerove bolesti povezano sa upotrebom cigareta.

Pušenje dovodi do oštećenja krvnih sudova zbog slobodnih radikala, što negativno utiče na srce, pluća, ali i mozak. Dok se druga tkiva mogu oporaviti nakon prestanka pušenja, mozak ne pokazuje iste znakove oporavka, što ukazuje na to da pušači, posebno oni koji puše jednu kutiju dnevno, imaju smanjeni volumen mozga u poređenju sa nepušačima.

Fizička aktivnost kao ključ za zdravlje mozga

Drugi važan faktor je fizička aktivnost. Redovno vežbanje, čak i u obliku nekoliko hiljada koraka dnevno, može značajno doprineti očuvanju kognitivnih funkcija.

Schutterstock/Marcos Mesa Sam Wordley

Nestrpljenje i nagli izlivi besa su loš znak

Aerobne aktivnosti, kao što su hodanje, trčanje, biciklizam i plivanje, poboljšavaju protok krvi do mozga, donoseći neophodne hranljive materije. Prema istraživanju sa Harvarda, ljudi koji dnevno pređu oko 9.800 koraka imaju 51 odsto manju verovatnoću da razviju demenciju u poređenju sa onima koji nisu aktivni.

Mentalno zdravlje

Osim fizičkih faktora, mentalno zdravlje igra ključnu ulogu u prevenciji demencije. Dr Napoli naglašava da je važno živeti život punim plućima i fokusirati se na ono što možemo kontrolisati. Stres, ogorčenost, razočaranje i depresija su veliki okidači za demenciju, jer kontinuirano oslobađanje kortizola može oštetiti pamćenje. 

Prepoznavanje suptilnih znakova

Pored očiglednih znakova demencije, kao što su gubitak pamćenja i konfuzija, važno je obratiti pažnju na suptilnije promene u ponašanju. Na primer, nestrpljenje i nagli izlivi besa mogu da budu rani znakovi demencije, prenosi Njujork Post (New York Post).

BONUS VIDEO:

Komentari (0)