Odrasli

OVAJ SIMPTOM SE JAVLJA NA KOŽI, MNOGI GA ZANEMARUJU: Može da ukazuje na velike probleme sa ovim važnim organom!

Jetra je otporna i dugo trpi oštećenja bez vidljivih simptoma, ali kada pređe prag opterećenja, javljaju se ozbiljni zdravstveni problemi.

Slika Autora
byDragana Petrović

12.07.2025 17:01

OVAJ SIMPTOM SE JAVLJA NA KOŽI, MNOGI GA ZANEMARUJU: Može da ukazuje na velike probleme sa ovim važnim organom!
shutterstock.com/Pixel-Shot

U svakodnevnoj žurbi, često zanemarujemo ono što se u našem telu dešava tiho, bez buke, ali s ogromnim značajem. Jedan od najvažnijih organa u našem telu je jetra, organ koji ne boli, ali kada strada, posledice su ozbiljne, a simptomi se često zanemariju i kasno prepoznaju.

Jetra je smeštena u gornjem desnom delu trbušne duplje, neposredno ispod dijafragme, a velikim delom je zaštićena rebrima. Nalazi se iznad želuca, desnog bubrega i creva, i po veličini je jedan od najvećih organa u telu. Na njenoj donjoj strani nalazi se žučna kesa, koja skladišti žuč neophodnu za varenje masti. 

Ono što jetru čini izuzetno važnom jeste višestrukost funkcija koje obavlja:

  • filtrira krv i eliminiše štetne supstance
  • razgrađuje alkohol i lekove
  • proizvodi žuč
  • skladišti glukozu
  • učestvuje u sintezi proteina i faktora za zgrušavanje krvi

Jetra je otporna i dugo trpi oštećenja bez vidljivih simptoma, ali kada pređe prag opterećenja, javljaju se ozbiljni problemi i bolesti jetre. Jedan od najvećih neprijatelja jetre je alkohol. Dugotrajno i prekomerno konzumiranje alkohola može dovesti do masne jetre, alkoholnog hepatitisa i na kraju ciroze.

shutterstock.com

Alkohol je najveći neprijatelj jetre posebno kad se konzumira u velikim količinama i godinama

Odmah potom sledi nezdrava ishrana i gojaznost. Lekari upozoravaju da se masna jetra se sve češće javlja i kod osoba koje ne piju alkohol, kao posledica prekomernog unosa masti, šećera i ugljenih hidrata. To stanje se naziva nealkoholna masna bolest jetre (NAFLD).

Jetra može da strada i usled virusne infekcije kao što su hepatitis B i C koji su česti uzroci hroničnog oštećenja jetre. Problem je što nema simptoma sve do kasne faze bolesti, pa pacijent najčešće ni ne zna da je boletan.

Dugotrajno uzimanje određenih lekova (paracetamola, antibiotika) u visokim dozama, kao i kontakt s hemijskim supstancama, takođe može da dovede do oštećenja jetre. 

Jedan od najvećih problema kod bolesti jetre je što simptomi često nastupaju kasno. Međutim, postoje rani znaci koje mnogi zanemariju ili pripisuju drugim stanjima. Najčešći rani simtomi da nešto nije u redu sa jetrom su: 

  • Hroničan umor i slabost, čak i nakon odmora
  • Gubitak apetita, mučnina, povraćanje
  • Bol u stomaku, posebno u gornjem desnom delu što mnogi pripisuju problemima sa varenjem
  • Žutica odnosno žutilo kože i beonjača, zbog poremećaja u razgradnji bilirubina
  • Svrab kože, bez vidljivog uzroka
  • Crvenilo dlanova i paukolike kapilare na koži 

Kako bolest jetre napreduje mogu da se pojave i drugi simptomi kao što je oticanje stomaka i nogu, zbunjenost, tremor i problemi sa pamćenjem (posledica nakupljanja toksina u krvi), krvarenje iz nosa, modrice, poremećaji u zgrušavanju krvi, česte infekcije (zbog oslabljenog imunog sistema), promene u ponašanju i smanjena kognitivna funkcija...

Shutterstock/sasirin pamai

Jetra je izuzetno važan organ koji čisti telo od toksina, ne boli pa se simptomi često kasno uoče

Redovna kontrola krvne slike i jetrenih enzima (ALT, AST, GGT) najbolji način da se problemi otkriju na vreme i leče. Kad je u pitanju prevencija lekari savetuju izbegavanje alkohola, održavanje zdrave telesne težine, izbegavajte prejedanje i visok unos masnoća, lekovi koristite samo po preporuci lekara, vežbajte i konzumirajte dovoljno vode koja je moćan saveznik jetre i njenog pravilnog funkcionisanja.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)