Da li više volite da spavate u hladnoj sobi? Ako pripadate ovoj kategoriji ljudi ova vaša navika je izuzetno zdrava. Nova studija je pokazala da spavanje u hladnijoj prostoriji značajno poboljšava zdravlje. Hladnije spavaće sobe mogu suptilno transformisati vaše smeđe masno tkivo (koje se smatra dobrom masnoćom) u veću potrošnju energije i metabolizam, čak i tokom dana.
Kako su objasnili naučnici, donedavno se mislilo da odrasli nemaju smeđu masnoću, ali je ipak pronađena, doduše u veoma maloj količini, otprilike kao jedna kašičica i to na vratu i gornjem delu leđa mnogih odraslih ljudi. Ovo je veoma važno zato što je smeđa mast, za razliku od bele, metabolički aktivna. Eksperimenti na miševima su pokazali da je potrebno ukloniti šećer iz krvotoka da bi se počelo sagorevanje kalorija i održavanje unutrašnje temperature tela.
Sličan proces se odvija i kod ljudi, a istraživanje koje je objavilo Američko udruženje za dijabetes u saradnji sa Nacionalnim institutom za zdravlje, bavilo se uticajem temperature u spavaćoj sobi na pet mladih muškaraca volontera koji su pod različitim temperaturama spavali u sobi. Mladići su danju živeli uobičajenim životom, ali bi se uveče vraćali na spavanje u institut. Svi obroci, uključujući ručak, bili su im obezbeđeni kako bi održali pravilan unos kalorija.
Tokom prvog meseca, istraživači su održavali sobnu temperaturu na 24 stepena, verujući da neutralna temperatura neće izazvati reakciju tela. Sledećeg meseca snizili su temperaturu u sobi na 19 stepeni za koju su istraživači mislili da će stimulisati smeđe masno tkivo u manjim količinama, ali ne i izazvati drhtavicu tela zbog niže temperature. Narednog meseca temperatura u prostoriji je ponovo vraćena na 24 stepena, da bi se eliminisali svi efekti iz hladnije prostorije, a krajem prošlog meseca temperaturu su podigli na 27 stepeni.
Tokom eksperimenta praćeni su šećer u krvi, nivo insulina i dnevni unos kalorija, a nakon svakog meseca merena je količina smeđe masti. Hladna temperatura je, kako je pokazalo istraživanje, značajno promenila njihova tela. Ono što je najviše iznenadilo, nakon nekoliko nedelja spavanja na temperaturi od 19 stepeni muškarci su skoro udvostručili zapreminu svoje smeđe masti. Poboljšala se njihova osetljivost na insulin, na koju utiču promene šećera u krvi.
- Promene su se neznatno poboljšale, ali je promena značajna - rekao je Frančesko Ćeli, jedan od istraživača i profesor na Univerzitetu u Virdžiniji gde je sporvedeno istraživanje.
Spavanjem u hladnoj sobi mladići su stekli metaboličke prednosti u odnosu na druge, što bi na kraju moglo smanjiti njihov rizik od dijabetesa i drugih metaboličkih problema. Takođe, su sagoreli nekoliko kalorija dok su spavali u hladnoj sobi, iako ne toliko da bi to rezultiralo gubitkom težine tokom tih nekoliko meseci. Metabolička poboljšanja su poništena nakon višenedeljnog spavanja na temperaturi od 27 stepeni, čak su smeđe masti imali manje nego na prvom skeniranju.
- Da biste snažno stimulisali svoj metabolizam, snizite temperaturu u spavaćoj sobi za nekoliko stepeni. Moja sobna temperatura, kao i temperatura u mojoj kancelariji, imaju još jednu prednost - skraćuju sastanke. Očigledno je da snižavanje temperature našeg okruženja promoviše određene mehanizme o kojima se do sada nije mnogo pisalo i raspravljalo. Spavanje u hladnoj prostoriji ili tuširanje hladnom vodom stvara konstantno povećanje unutrašnje temperature tela, što doprinosi jačanju našeg imunog sistema i ubrzanju metabolizma, posebno kada se opuštamo odnosno spavamo ili se tuširamo - poručio je Ćeli.
Komentari (0)