Ako se često budite neispavani i umorni, čak i ako ste sebi uspeli da priuštite famoznih 8 sati sna, možda jednostavno grešite kada odlazite u krevet. Naučnici tvrde da postoji zlatni sat za spavanje, odnosno tačno vreme kada treba da idemo na počinak.
Naime, stručnjaci tvrde da je najbolje ići na spavanje između 22 i 23 sata, te da je to povezano s manjim rizikom od razvoja srčanih bolesti. Ova tvrdnja objavljena je prošle godine u časopisu European Heart Journal – Digital Health, časopisu Evropskog kardiološkog društva.
- Telo ima dvadesetčetvoročasovni unutrašnji sat, nazvan cirkadijalni ritam, koji pomaže u regulaciji fizičkog i mentalnog funkcionisanja. Rezultati sugerišu da je veća verovatnoća da će rano ili kasno spavanje poremetiti telesni sat, s negativnim posledicama za zdravlje krvotoka, iako ne znamo uzrok za to - rekao je autor studije dr. Dejvid Plans sa Univerziteta Egzeter u Britaniji.
U istraživanju je učestvovalo 88.026 ispitanika u Britaniji, koji su odabrani između 2006. i 2010. godine. Prosečno godište bilo im je 61 godina, s rasponom od 43 do 79 godina, a 58 odsto njih bile su žene.
Tokom prosečnog praćenja ovih ljudi od 5, 7 godina, 3.172 učesnika razvilo je kardiovaskularnu bolest. Incidencija je bila najveća kod onih koji su išli da spavaju u ponoć ili kasnije, a najmanja kod onih koji su išli u krevet između 22:00 i 22:59!
U poređenju s tim "zlatnim satom" postoji 25 odsto veći rizik od razvoja kardiovaskularnih bolesti ako idete da spavate u ponoć ili kasnije, 12 odsto veći rizik ako idete u krevet između 23 sata i ponoći, a 24 odsto veći rizik ako zaspite pre 22 sata!
- Naša studija pokazuje da je optimalno vreme za odlazak na spavanje u određenoj tački telesnog dvadesetčetvoročasovnog ciklusa i da odstupanja mogu da budu štetna za zdravlje. Najrizičnije vreme za odlazak na spavanje bilo je iza ponoći, potencijalno jer može smanjiti verovatnoću da se vidi jutarnja svetlost, što poništava telesni sat - objasnio je dr. Plans.
Ako se ovi rezultati potvrde i drugim studijama, vreme spavanja i osnovna higijena spavanja mogli bi da budu jeftin javnozdravstveni cilj za smanjenje rizika od srčanih bolesti.
Komentari (0)