Bez obzira na to što svakodnevno barem jednom čujete rečenicu da je zdravo piti što više vode jer je to korisno za naš organizam, prva studija koja se time bavila pokazala je da voda utiče na nivo glukoze u krvi ili na stvaranje kamena u bubregu. Naime, voda zauzima 60 odsto našeg tela i ova važna tečnost doprinosi brojnim bitnim funkcijama - regulacija telesne temperature, deluje kao amortizer za mozak i kičmenu moždinu, utiče na stvaranje pljuvačke i podmazivanje zglobova.
Savetuje se da svaki dan pijemo određenu količinu vode kako bismo sprečili dehidraciju, koja može da ometa sposobnost tela da obavlja ove funkcije.
Ipak, osim toga, kakav uticaj ima voda na naše celokupno zdravlje? U novoj studiji koju je vodio Univerzitet Kalifornije u San Francisku (UCSF), istraživači su tražili odgovor na to pitanje.
- Za tako sveprisutnu i jednostavnu intervenciju dokazi nisu bili jasni, a koristi nisu bile dobro utvrđene, pa smo želeli da bolje to proučimo - rekao je Bendžamin Brejer, jedan od autora studije.
Istraživači su uporedili podatke iz tri nasumične studije i utvrđeno je da su ljudi koji su u periodu od 3 do 12 meseci pili litar i po vode pre obroka, imali veći gubitak težine u odnosu na kontrolnu grupu
Istraživanje koje je pratilo 40 osoba sa dijabetesom tip 2, u periodu od pet godina, pokazalo je da povećana količina vode stvara značajnu razliku u nivoima glukoze u krvi. Takođe, utvrđeno je da su osobe koje imaju hronične glavobolje osećale manje tegobe posle tri meseca konzumiranja veće količine vode.
Dodatnih šest šolja vode može da pomogne ženama sa infekcijama urinarnog trakta, kao i da produži raspon između infekcija.
Smatra se i da povećan unos vode može da pomogne mlađim osobama sa niskim krvnim pritiskom, prenosi ucsf.edu.
Komentari (0)