Odrasli

MOGUĆE JE SPREČITI PRELOM KUKA - uz ove 4 stvari!

Kada se stigne u neke godine, kukovi su prva karika koja postaje slaba - ali ne mora da bude tako.

27.12.2024 20:35

MOGUĆE JE SPREČITI PRELOM KUKA - uz ove 4 stvari!
Credit: PORNCHAI SODA / Alamy / Alamy / Profimedia

Kukovi, poput drugih zglobova, podložni su starenju i oštećenju tokom vremena. S godinama dolazi do trošenja hrskavice i kostiju, što može izazvati degenerativne bolesti poput osteoartritisa. Takođe, stariji ljudi su skloniji padovima koji mogu dovesti do ozbiljnih preloma kuka.

Ipak, postoji mnogo načina da se očuva zdravlje kukova, a pravilna ishrana i određene životne navike mogu biti ključni za održavanje njihove funkcionalnosti i fleksibilnosti.

Održavajte zdravu telesnu težinu

Kukovi imaju važnu ulogu u nošenju telesne težine, zbog čega je izuzetno važno paziti na kilažu. Čak i manji povećanje težine može dovesti do značajnog povećanja opterećenja na zglobove. Na primer, dodatnih 5 kilograma može predstavljati dodatnih 30 kilograma stresa na kukovima. S druge strane, gubitak samo nekoliko kilograma može značajno smanjiti bolove i poboljšati pokretljivost kukova.

Schutterstock

Bolovi u kostima su generalno problem mnogih kad ostare

Dobro osmišljena ishrana može podržati zdravlje zglobova, a posebno kukova. Fokusirajte se na namirnice koje imaju antiinflamatorna svojstva, kao što su zeleno lisnato povrće, maslinovo ulje, bobičasto voće, riba poput lososa, skuše i sardina, kao i seme.

Takođe, važno je unositi kalcijum, koji je ključan za zdravlje kostiju, pa su mlečni proizvodi, tofu i druge namirnice bogate ovim mineralom dobar izbor. Vitamin D, koji pomaže u apsorpciji kalcijuma, takođe je od velike važnosti, a možete ga uneti kroz masne ribe ili umereno izlaganje suncu. Vitamin C, koji se nalazi u citrusima, paprikama, jagodama i brokoliju, podržava proizvodnju kolagena, koji je neophodan za zdravlje kostiju i zglobova i smanjenje rizika od preloma kuka

Vežbe koje jačaju kukove

Redovno vežbanje ima ogroman uticaj na snagu i fleksibilnost kukova. Fokusirajte se na vežbe koje ojačavaju mišiće trupa i zadnjice, jer će to učiniti kukove stabilnijim i smanjiti opterećenje na zglobovima. Hodanje uz stepenice je posebno korisno za ovu svrhu.

Za starije osobe ili one sa bolovima u kukovima ili ostalim kostima, plivanje je odlična opcija jer ima mali uticaj na zglobove. Ako vežbate na suvom, važno je nositi odgovarajuću obuću koja pruža dobru podršku i apsorbuje udarce. Pre nego što počnete s novom rutinom vežbi, savetuje se da se konsultujete sa lekarom, a ukoliko osetite bilo kakav oštar bol, odmah prekinite sa vežbanjem.

Dugotrajno sedenje može izazvati zatezanje u fleksorima kuka, mišićima koji pomažu podizanju nogu. Ovaj zatezanje može uticati na fleksibilnost, promeniti položaj karlice i kičme, a može uzrokovati i bol u donjem delu leđa. Da biste očuvali fleksibilnost, važno je da redovno istežete ove mišiće, naročito ujutro i predveče. Takođe, ako puno vremena provodite za stolom, povremeno ustajte i vežbajte kako biste osvežili cirkulaciju i smanjili napetost u telu.

Prestanite da pušite

Pušenje ima brojne negativne efekte na zdravlje, a jedan od njih je i povećanje rizika od osteoporoze. Pušači stariji od 65 godina imaju značajno veći rizik od preloma kuka. Pušenje smanjuje apsorpciju kalcijuma i otežava dotok krvi u kosti, što usporava proces njihove izgradnje i regeneracije.

Bez obzira na godine, ako bol u kuku ne prestaje ni nakon nedelju dana odmora, ako ometa svakodnevne aktivnosti ili utiče na san, trebalo bi se obratiti lekaru. Takođe, potražite medicinsku pomoć ako bol postane intenzivan ili se vrati, a naročito ako vas kuk boli nakon povrede, ako imate povišenu temperaturu uz bol, ili ako kuk postane natečen, vruć na dodir ili promeni boju, čak iako nije došlo do povrede.

Održavanje zdravih kukova zahteva pažnju, ali uz odgovarajuću ishranu, vežbanje i zdrav način života, možete značajno smanjiti rizik od ozbiljnih problema u budućnosti.

BONUS VIDEO: 

Komentari (0)