Rana detekcija demencije je ekstremno važna, i naučnici su utvrdili da slabije funkcionisanje jednog mišića na licu može da bude znak demecije, kao i da se prvi simptomi pojavljuju i do šest godina pre nego što se postavi dijagnoza bolesti.
Američki naučnici su u novoj studiji utvrdili da slabljenje takozvanog temporalnog mišića - koji reguliše pomeranje donje vilice i žvakanje, može da bude rani znak Alchajmerove bolesti.
Stručnjaci navode da skeletni mišići čine otprilike jednu trećinu naše telesne mase. Oni su povezani sa kostima i zaduženi su za čitav niz pokreta. Međutim, što smo stariji, sve više gubimo masu skeletnih mišića.
Budući da je gubitak mišićne mase zbog starenja, često primećen kod starijih ljudi sa demencijom, istraživači su želeli da li je gubitak mišićne mase, a naročito temporalnog mišića, povezan sa povećanim rizikom od Alchajmerove bolesti kod starijih osoba.
- Merili smo veličinu temporalnog mišića kao indikatora gubitka mišićne mase i to nam je omogućilo da uradimo klasifikaciju skeletnih mišića. Ovo je prva studija koja je pokazala da gubitak mišićne mase može da dovede do pojave demencije - navodi doktor Kamjar Moradi, autor studije.
On je iskoristio snimke magnetnom rezonancom kako bi uporedio mišićnu masu skeletnih mišića kod 621 učesnika, koji su u proseku imali 77 godina.
Utvrđeno je da osobe sa umanjenom funkcijom temporalnog mišića, ne samo da imaju povećan rizik od demencije, već i veći stepen slabljenja pamćenja i kognitivnih funkcija.
- Utvrdili smo da starije osobe sa umanjenom masom skeletnih mišića imaju 60 odsto veći rizik od demencije. Međutim, sa druge strane, rano otkrivanje bolesti može da ima i svoju pozitivnu stranu, jer pacijenti mogu da pojačaju fizičku aktivnost i promene ishranu u skladu sa tim. Ove "intervencije" mogu da nam pomognu da sprečimo gubitak mišićne mase i tako smanjimo rizik od opadanja kognitivnih funkcija i demencije - izjavila je profesorka Merilin Albert, prenosi San (The Sun).
BONUS VIDEO:
Komentari (0)