Odrasli

SRBI OVE NAMIRNICE JEDU STALNO, A NE ZNAJU DA ONE IZAZIVAJU NAGLI SKOK ŠEĆERA: Čuvajte se skrivenih izazivača dijabetesa

Ovo će vas iznenaditi jer su u pitanju namirnice za koje se veruje da ne postoje zdravije.

16.10.2024 06:01

SRBI OVE NAMIRNICE JEDU STALNO, A NE ZNAJU DA ONE IZAZIVAJU NAGLI SKOK ŠEĆERA: Čuvajte se skrivenih izazivača dijabetesa
Schutterstock

Dok svi pričaju o očiglednim krivcima, kao što su slatkiši i energetska pića, mnogi zaboravljaju da postoje brojne namirnice koje izazivaju nagli skok šećera u krvi, a da i ne slutite da su baš one odgovorne za to. Endokrinolog Armine Afonina izdvaja pirinač, pšenično brašno i suvo voće kao skrivene izazivače skoka glukoze u organizmu.

Šećer nije jedini krivac

Prema Afonininim rečima, pored slatkiša, postoji mnogo namirnica s visokim glikemijskim indeksom za koje ste bili ubeđeni da sadže minimum šećera i da su bezopasne. Međutim, mnoge od njih utiču na nivo glukoze u krvi. Na primer, peciva od pšeničnog brašna, beli pirinač, pasta i pire krompir ubrajaju se među namirnice koje brzo podižu šećer u krvi.

Kada konzumiramo takve ugljene hidrate, telo ih brzo razgrađuje, što izaziva nagli skok šećera, a zatim i nagli pad, posle čega sledi osećaj gladi i umora. 

shutterstock.com

Slatkiši nisu jedini krivci za podizanje šećera u krvi 

Takođe, visok glikemijski indeks imaju griz, kornfleks, čips i vafli.

I među povrćem ima problematičnih namirnica, a to se pre svega odnosi na kuvanu cveklu, šargerepu i bundeve. 

Takođe, suvo voće može imati koncentrisaniji sadržaj šećera, što takođe doprinosi povećanju glukoze.

Afonina preporučuje umerenost kada je u pitanju suvo voće i savetuje kombinovanje sa hranom bogatom vlaknima i proteinima kako bi se smanjio uticaj na šećer u krvi.

Način pripreme hrane utiče na glikemijski indeks

Afonina naglašava da način pripreme hrane može značajno da promeni njen glikemijski indeks.

Na primer, pire krompir ima veći glikemijski indeks od pečenog krompira, dok kuvani beli pirinač može da izazove brži skok glukoze od smeđeg pirinča, koji sadrži više vlakana i složenih ugljenih hidrata.

shutterstock.com

Skriveni izazivači dijabetesa nalaze se na gotovo svakoj trpezi 

Vlakna usporavaju apsorpciju šećera, čime se smanjuje glikemijsko opterećenje obroka.

Važnost fizičke aktivnosti

Afonina preporučuje uravnoteženu ishranu koja uključuje različite izvore proteina, zdravih masti i ugljenih hidrata sa niskim glikemijskim indeksom.

Uz pravilnu ishranu, umerena fizička aktivnost takođe može pomoći u stabilizaciji šećera u krvi, smanjenju telesne težine i smanjenju rizika od hroničnih bolesti kao što je dijabetes. Redovno vežbanje pomaže telu da bolje koristi insulin, hormon koji je ključan za regulisanje glukoze u krvi, prenosi world-today-news.com.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)