Kada se pomene oštećenje jetre svi prvo pomisle na alkohol. Međutim, to je samo jedan od uzroka. Ogroman faktor rizika za tu prorodnu laboratoriju u našem organizmu jesu brojne loše navike - od gojaznosti i konzumiranja previše šećera, do problema prouzrokovanih prevelikim količinama vitamina A.
Jetra je vitalni organ koji obavlja više od500 telesnih funkcija, uključujući filtriranje krvi i detoksikaciju tela.
Stručnjaci izdvajaju pet loših stvari koje je bukvalno uništavaju.
Štetnost prekomerne konzumacije šećera
Previše šećera može dovesti do nakupljanja masti u jetri, što može uzrokovati bolest jetre. Istraživanja pokazuju da šećer može biti štetan za jetru čak i ako nemate višak kilograma.
Višak kilograma i masna jetra
Gojaznost, posebno kod osoba srednjih godina ili pacijenata s dijabetesom, može dovesti do nakupljanja dodatne masti u jetri, što može dovesti do ciroze jetre.
Problemi sa vitaminom A
Iako je vitamin A neophodan za telo, uzimanje prevelikih doza putem suplemenata može izazvati probleme s jetrom. Stručnjaci preporučuju unošenje vitamina A kroz konzumaciju svežeg voća i povrća.
Štetnost paracetamola
Prekomerna upotreba paracetamola može nepovoljno da utiče na jetru. Važno je da pažljivo pratite uputstva za doziranje kako bi se izbegle potencijalne štetne posledice.
Opasne trans-masti
Unos trans-masti treba svesti na minimum, budući da povećavaju nivoe "lošeg" holesterola i stvaraju rizik od koronarne bolesti srca. Ishrana bogata trans-mastima može biti štetna po zdravlje jetre.
Komentari (0)