Kira Smitlin se još seća kako je njeno srce počelo čudo da treperi bez ikakve najave u novembru 2012. Takvu vrstu treperenja nikad ranije nije osetila. Takođe, nije imala nikakvih problema sa srcem ili porodičnu istoriju srčanih problema, pa je odložila pregled.
Sredinom decembra te godine, Kira se u subotu ujutro mazila sa svojim tada devetogodišnjim sinom Brajsom. Odjednom, dečak je osetio da se njegova mama trese i čuo je kako isprekidano diše. Uplašio se i otrčao kod oca koji je zatekao Kiru sivu u licu i bez daha.
Tada 48-godišnja Kira doživela je iznenadni zastoj srca, stanje opasno po život u kojem srce iznenada prestaje da kuca, a krv prestaje da teče do mozga i drugih vitalnih organa. Ovaj ozbiljni zdravstveni problem može da se javi i kod osoba kojima nije dijagnostikovana srčana bolest, upozoravaju stručnjaci Američkog udruženja za srce.
Dečak je pozvao Hitnu pomoć, dok je njegov otac obavio reanimaciju - ključni prvi korak u spašavanju života. Više od decenije kasnije, ova porodica podseća koliko je važno da makar jedan član porodice zna kako da obavi reanimaciju.
- Jednostavno ne mogu da zamislim šta bi se desilo da moj muž nije uskočio i počeo sa reanimacijom - rekla je za “Tudej”.
- Rekao mi je da ne može da zamisliti kako bi se osećao da je samo stajao po strani.
Toni Smitlin je nastavio sa reanimacijom oko osam minuta dok nisu stigli bolničari; oni su joj dali četiri elektro-šoka i odvezli je u bolnicu. Kira je u prvom trenutku izgledala bolje, ali se onda njeno stanje ponovo pogoršalo. Doktori su započeli reanimaciju, a zatim su morali da primene elektro-šokove 40 puta u narednih osam sati, pri čemu su im se istrošile baterije u dva defibrilatora.
Dok je Kira ležala u komi na aparatima za održavanje života, njen tada devetogodišnji sin ostao je kraj nje celu noć, govoreći joj da je voli i moleći je da preživi.
Nekoliko dana kasnije, kada je Kira izašla iz kome, dala je znak da želi nešto da napiše i u blok za beležnicu upisala: „Brajs je neverovatan“.
Bila je dovoljno dobro da se vrati kući skoro tri nedelje kasnije.
Doktori su rekli da je Kira verovatno rođena s nekompaktnom kardiomiopatijom, vrlo retkim urođenim poremećajem srčanog mišića koji dolazi s visokim rizikom od aritmije - abnormalnog otkucaja srca, prema Nacionalnoj medicinskoj biblioteci.
Kiri je ugrađen defibrilator u grudi kako bi srce kucalo u normalnom ritmu i dobila je lekove. Ali, tu nije bio kraj njenim zdravstvenim izazovima. Šest meseci kasnije imala je još jedan srčani zastoj i onesvestila se kod kuće pre nego što je defibrilator reagovao. Jedinica je od tada nadograđena na uređaj koji deluje i kao pejsmejker i kao defibrilator.
- Došla bih kući, pokušavala da zaspim noću, a članovi porodice su zurili u mene i pitali se da li uopšte dišem – ispričala je Kira.
Terapija joj je pomogla u psihičkom oporavku, a Kira je zahvalna što ima više uspomena sa svojom porodicom, uključujući proslavu dva nedavna venčanja svoje dece. Porodica je sada kompaktnija i bolje povezana nego pre.
- Koliko god strašno bilo to što se to dogodilo, promenilo mi je život, ali je promenilo i živote članova moje porodice na bolji način. Mnogo smo bliže. Jače se grlimo. Uvek jedni drugima kažemo: ”Volim te.” Ne uzimam dan zdravo za gotovo – iskrena je Kira.
Ubrzan rad srca i nedostatak daha najčešći su simptomi koji mogu da najave srčani zastoj. Ali, ovaj ozbiljan zdravstveni problem koji ljudi greškom često poistovećuju sa infarktom može da se javi i bez simptoma, ali i da mu prethode otežano disanje i gubitak svesti. Redovni preventivni pregledi mogu da budu od velike pomoći.
Komentari (0)