Čuveni neuropsihijatar, psihoterapeut i književnik prof. dr Vladeta Jerotić često je govorio o roditeljstvu kao jednom od najodgovornijih i najosetljivijih životnih zadataka. Njegove reči o roditeljstvu se i danas pamte, posebno one koje se odnose na vaspitanje dece. Kako je isticao Jerotić najveća greška savremenih roditelja je kada pokušavaju da dete vaspitavaju iz straha, besa ili po automatizmu zaboravljajući ono najvažnije da dete ne raste od kazne, već od ljubavi.
- Ako dete, i kad ste strogi, oseća ljubav, i ako ga nekad udarite po dupetu neće biti posledica. Ali, ako ne oseti ljubav biće ozbiljnih posledica - upozoravao je čuveni psohoterapeut.
Kako je naglašavao Jerotić to ne znače da je fizičko kažnjavanje u redu, već da dete iz svakog postupka roditelja čita mnogo dublju poruku. On se snažno zalagao za pravdu, jasnoću i doslednost, ali nipošto za surovost, ponižavanje ili vaspitanje dece kroz strah. Kazna, ako se i desi, mora imati svrhu, a ne da bude posledica frustracije roditelja.
freepik
U ličnom tonu, govorio je i o svom detinjstvu:
- Mene je otac znao da istuče, ali samo kad nešto zgrešim. Bio je pravedan. Ta pravednost je činila ključnu razliku. Pazite roditelji, nemojte kažnjavati dete ako ne utvrdite da je krivo! Dete ne mora imati idealne roditelje, ali mora osećati sigurnost u njihovoj ljubavi. Čak i kada dolazi samo od jednog roditelja, ona može biti dovoljna da dete izraste u stabilnu i emocionalno zdravu osobu - poručio je svojevremeno Jerotić.
Čuveni profesor nije zaobilazio ni širi društveni kontekst. Kritički se osvrtao na duboko ukorenjene obrasce porodičnih odnosa u našem regionu, posebno ističući ono što je nazivao "klasičnim binarnim modelom“ porodice na Balkanu - strog, nepopustljiv otac i nežna, popustljiva majka.
- To je ozbiljan problem. Očevi često optužuju majke da razmaze decu, a majke, pak, pokušavaju da ublaže posledice surovosti. Najgore je kada otac istuče dete, a majka odmah zatim dolazi da ga mazi, nudi mu čokoladu, privija ga uz sebe... To nikako nije dobro. Takav dvostruki pristup stvara konfuziju, neizvesnost i duboku emocionalnu nesigurnost u detetu - kazao je jednom prilikom Jerotić.
Wikipedia
Prema nekadašnjim podacima u bivšoj Jugoslaviji, decu su najviše tukli roditelji u Srbiji čak 90 odsto njih je fizički kažnjavalo svoje mališane. A ono što još više zabrinjava jeste da je nagrađivanje gotovo nepoznato. Pohvala, ohrabrenje, priznanje sve ono što gradi samopouzdanje izostaje od strane roditelja.
- Nije teško izvući zaključke o razvoju samopouzdanja i dostojanstva srpskog čoveka. Ako ste kao dete uglavnom bili kažnjavani, a retko nagrađivani, milovani i pohvaljivani, kako da očekujemo odraslu osobu koja veruje u sebe i zna da postavi granice? - kazao je svojevremeno čuveni psihoterapeut.
Njegove reči i danas ostaju kao snažan podsetnik roditeljima da se zapitaju, oslušnu vlastito ponašanje i da shvate da vaspitanje nije u pravilima, nego u odnosu. Dete ne traži savršenog roditelja, već prisutnog, doslednog i punog razumevanja.
U vremenu kada se sve više govori o emocionalnoj pismenosti, mentalnom zdravlju i traumi iz detinjstva, Jerotićeva učenja postaju ne samo aktuelna, već i neprocenjiva. Jer, kako je sam voleo da kaže ljubav je temelj svake ličnosti, i jedini pravi put da se dete oblikuje u celovitu osobu.
Komentari (0)