Roditeljstvo

DA LI RODITELJI TREBA DA SE MEŠAJU U SVAĐU DECE? Psiholog ima jasan stav, samo ovo je jedino ispravno!

Sukobi između braće i sestara, tvrde stručnjaci, mogu biti frustrirajuće, ali su normalan deo odrastanja čak su i korisne.

Slika Autora
byDragana Petrović

14.07.2025 15:41

DA LI RODITELJI TREBA DA SE MEŠAJU U SVAĐU DECE? Psiholog ima jasan stav, samo ovo je jedino ispravno!
Shutterstock/Tatyana Dzemileva

Svaki roditelj zna kako izgleda scena kada deca ulete u sobu jedno za drugim, svako viče svoju verziju priče, a razlog sukoba deluje smešno od toga ko je pojeo poslednji keks do borbe oko omiljene igračke. Iako vam u tom trenutku može delovati kao da ste upali u centar haosa, istina je da su te, naizgled bezazlene, ali i frustrirajuće dečje svađe sasvim normalan deo odrastanja. Štaviše, psiholozi tvrde da su čak i korisne.

Kako je objasnila australijski psiholog Karen Jang, sukob među braćom i sestrama više je od obične borbe oko sitnica. On je, ističe ona, važan oblik učenja.

- Jedna od najboljih stvari koje iz takvih svađa proizlaze jesu veštine koje će povećati njihovu društveno -emocionalnu inteligenciju. Sve je to deo njihovog odrastanja. Braća i sestre prilično su nepopustljivog karaktera, zbog čega moraju da nauče kako da pregovaraju i kako da se nose s drugim ljudima - ističe Jang.

Shutterstock/New Africa

Sukobi braće i sestra jačaju njihovu empatiju i uče se toleranciji

Upravo u sukobima među sebi ravnima, koji su često jednako tvrdoglavi, emotivni i željni pažnje, deca uče kako da postave granice, kako da izraze frustraciju, ali i kako da čuju i razumeju tuđu perspektivu. Drugim rečima, to je teren na kojem se rađaju prve ozbiljne lekcije o empatiji, toleranciji i kompromisu.

Jedna od najvećih grešaka koju roditelji prave, smatra Jang, jeste preterano uplitanje u dečje sukobe.

- Koliko god frustrirajuće bilo, moj je savet roditeljima da se ne mešaju previše u svađu svoje dece, osim u slučaju kad svađa preraste u tuču. Što se više mešate, to će više i očekivati od vas da rešavate konfliktne situacije umesto njih - kazala je ona. 

Drugim rečima, ako svaki put kad se postavite kao sudija u dečjem sukobu mališani ne dobijaju priliku da sama razvijaju strategije za rešavanje konflikata, a to je veština koja će im u životu biti dragocena, kako u školskim klupama, tako i kasnije, u poslovnom okruženju i ličnim odnosima.

Schutterstock

Uprkos sukobima tokom detinjstva se formira izuzetno jaka veza između braće i sestara

Zanimljivo je da, iako se čini da se stalno svađaju, braća i sestre često imaju jednu od najtrajnijih i najdubljih veza u životu. I baš te male svakodnevne svađe često postaju temelj za veće razumevanje, solidarnost i povezanost u budućnosti.

U tom smislu, konflikt među decom ne treba posmatrati kao neuspeh roditeljstva, već kao priliku da dete razvije emocionalnu pismenost, izgradi samopouzdanje i nauči kako da bude deo zajednice u kojoj svako ima pravo na svoje mišljenje.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)