Dete

JA SAM PEDIJATAR I OVO NE DOZVOLJAVAM SVOJOJ DECI: 6 saveta kako da zaštitite mališane ovog leta!

Letnji meseci donose veći rizik od povreda, padova, a obratite pažnju i na metalne i gumene delove na igralištima.

Slika Autora
byDragana Petrović

07.07.2025 20:20

JA SAM PEDIJATAR I OVO NE DOZVOLJAVAM SVOJOJ DECI: 6 saveta kako da zaštitite mališane ovog leta!
Max Topchii/Shutterstock

Sunce, tobogani, roštilji i bezbrižni dani su za decu najčešća asocijacija na leto. Ali, dok mališani uživaju u odmoru, roditelji bi trebalo da budu dodatno oprezni. Kako je objasnio dr Arun Čopra, šef Odeljenja za pedijatriju u bolnici na Long Ajlendu on svojoj deci nikad ne bi dozvolila ovih šest stvari tokom leta.

Kako je objasnio ovaj pedijatar prevencija je ključ kako biste zaštitili mališane , a sebe poštedeli trauma i odlaska sa detetom u bolnicu.

- Letnji meseci donose veći rizik od povreda, bolesti i alergija, a prevencija je ključ za mirno i bezbedno leto kako za decu tako i za njihove roditelje - naglasiop je on.

Ovo je njegovih šest najvažnijih koji mogu pomoći svakom roditelju da leto prođe bez stresa.

1. Bez kacige nema vožnje bicikla

Deca vole brzinu, točkove i slobodu, ali sve to mora da ide uz zaštitu. Kaciga bi trebalo da bude obavezna oprema pri svakom penjanju na bicikl, trotinet, rolere...

- Trauma glave je jedna od najopasnijih, ali i najlakše sprečivih povreda. Zato svojoj deci nikada ne bih dozvolio da voze bilo šta bez kacige - naglasio je on. 

Marian Fil/Shutterstock

Nema vožnje bicikla bez zaštitne kacige

Kacige, sigurnosni pojasevi i odgovarajuća veličina vozila su apsolutni minimum bezbednosti za decu. 

2. Bazen zabava, ali i opasnost

Bezbednost na vodi, bez obzira da li ste na moru ili na bazenu, je jedna od najvažnijih letnjih tema. Utapanje dece može nastupiti čak i u plitkoj vodi, zbog čega je nadgledanje mališana apsolutni prioritet.

Odrasla osoba koja zna da pliva treba da bude blizu deteta dok je u vodi, pa čak i ako se kupa u plićaku ili dečjem bazenu. Ronjenje u vodi plićoj od 1,2 metra treba izbegavati, kako bi se sprečile povrede glave i kičme.

3. Zaštita od sunca

Deca zaboravljaju da piju vodu, ali vi ne smete. Hidratacija je ključ zaštite od dehidracije i toplotnog udara. Pratite koliko često vaše dete ide u toalet i kakve je boje urin. Bleđa boja znači dobru hidrataciju. Posebno obratite pažnju kada su deca fizički aktivna na visokim temperaturama. Elektrolitski napici su korisni za starije, dok su voda i bistre tečnosti najbolji izbor za mlađe.

shutterstock.com

Obavezno mažite dete na plaži sa kremama sa visokim zaštitnim faktorom i proverite da li pije dovoljno vode

Ne zaboravite zaštitu od sunca - šešire širokog oboda, laganu odeću i kreme za sunčanje sa visokim SPF faktorom. Nanosite ih na detetovu kožu minimum svaka dva sata i nakon svakog plivanja. Čak i igrališta mogu biti opasna zato što se metalne i gumene površine lako se zagrevaju do tačke opekotina.

4. Nikada ne ostavljajte dete u kolima

Unutrašnjost automobila može postati smrtonosna za samo nekoliko minuta. Čak i pri umerenim spoljnim temperaturama unutrašnjost kola se brzo zagreje i preko 38°C, što je dovoljno da ugrozi život deteta. Osim toga, obratite pažnju i na igrališta - crne površine i metalne sprave lako se pregrevaju, a padovi zbog neravnina, korenja drveća ili neadekvatne podloge mogu dovesti do ozbiljnih povreda.

5. Alergije i insekti

Letnji dani donose povećan broj alergena, ali to ne znači da deca treba da ostanu zatvorena. Ako znate da dete ima alergiju, neka nakon igre napolju obavezno opere ruke, a u težim slučajevima neka se presvuče. Razmislite o zatvaranju prozora i uključivanju klima uređaja umesto provetravanja.

Shutterstock

Povrede dece tokom leta su češće, pa ga nikad ne ostavljate bez nadzora

Takođe, sprej protiv insekata je vaš saveznik. Prskanje po odeći stvara zaštitni sloj koji odbija komarce i krpelje, a ujedno smanjuje kontakt kože s hemikalijama. Krpelje proveravajte odmah po povratku kući što ih pre uočite, manja je šansa da prenesu infekciju poput Lajmske bolesti.

Ujedi mogu postati problematični ako se dete češe. Preporučuje se upotreba antibiotske masti na mestu ugriza.

6. Bezbednost hrane

Roštilji i piknik je nešto što deca posebno vole tokom leta, ali sa sobom nose rizik od trovanja hranom. Bakterije se brzo razmnožavaju na visokim temperaturama, pa pazite da kvarljiva hrana ne ostane dugo na suncu.

Idealno je koristiti rashladne torbe, i izbegavati meso, mlečne proizvode i jaja koja su stajala napolju više od sat vremena, piše Njujork post (New York post).

BONUS VIDEO:

Komentari (0)