Sve više žena širom sveta odlučuje se da majčinstvo započne same, zahvaljujući metodama veštačke oplodnje. Istovremeno, statistike beleže i značajan broj razvoda, čak u prvim godinama nakon što par dobije dete. Sve to dovodi do porasta broja mališana koji odrastaju bez očeva, što samo po sebi postavlja brojna pitanja - kako odrastanje bez očinske figure utiče na mentalno zdravlje deteta?
Društvo je dugo podržavalo stereotip da je za zdravo odrastanje deteta presudno prisustvo oba roditelja. Međutim, najnovije istraživanje Univerziteta u Amsterdamu, koje prenosi Daily Mail, pokazuje da stvari nisu tako crno-bele.
Naučnici su analizirali živote dece koja žive samo sa majkom i uporedili ih sa decom iz klasičnih porodica sa oba roditelja. Rezultat je mnoge iznenadio - pokazalo se da mališani koji rastu sa samo jednim roditeljom imaju jednako kvalitetno detinjstvo, bez većih razlika u ponašanju, mentalnom zdravlju ili sposobnosti stvaranja emotivnih veza.
Shutterstock/Yuganov Konstantin
Prema rečima Matilde Brivejs, članice istraživačkog tima, ono što zaista ostavlja negativan trag na decu nisu toliko porodične strukture, koliko konfliktni odnosi i problematično ponašanje roditelja. Drugim rečima, deca mogu sasvim lepo da napreduju i odrastaju zdravo i stabilno u porodici samo sa majkom sve dok je odnos ispunjen ljubavlju, podrškom i stabilnošću.
- Najveći problem nije izostanak oca sam po sebi. I u porodicama sa oba roditelja može doći do svađa, emocionalnog zlostavljanja ili zanemarivanja. To što su tata i mama stalno prisutni u životu deteta nije garancija da ono odrasta srećno i zdravo - naglasila je ona.
Deca samohranih majki, kako se pokazalo, uživaju vrlo sličan kvalitet odnosa sa svojom mamom kao i mališani iz klasičnih porodica koji žive sa oba roditelja. Odnos roditelj - dete ostaje čvrst i ispunjen poverenjem, što je, prema psiholozima, i najvažnije za dete koje odrasta.
Istraživanja koja su sporovedena širom Evrope zabeležila su da samohrane majke često ulažu više vremena i emocionalne energije u odgajanje svoje dece, upravo zato što su svesne odgovornosti koju nose same. Kod njih se primećuje i veći nivo angažovanosti u aktivnostima deteta, što dodatno gradi stabilnu i sigurnu vezu.
shutterstock.com/Ground Picture
Sociolozi ističu da se ovakvim studijama ruši duboko ukorenjena predrasuda da je "nedostatak oca“ nužno ravan emocionalnom hendikepu. U realnosti, ključ zdravog odrastanja leži u ljubavi, doslednosti i toplini koju roditelj, bilo da je jedan ili oba, svakodnevno pružaju svom detetu.
Uprkos izazovima samohranog roditeljstva, majke sve češće pokazuju da deca u takvim porodicama mogu biti jednako srećna, stabilna i puna samopouzdanja kao i njihovi vršnjaci iz tradicionalnijih modela porodice.
Možda je baš ovo vreme da prestanemo da merimo kvalitet porodice brojem roditelja, a počnemo da ga merimo količinom ljubavi i brige koju dete svakodnevno dobija, poručuju stručnjaci.
Komentari (0)