U današnje vreme ubrzan tempo života i svakodnevni stres dovode do sve češće pojave nesanice - najčešćeg poremećaja spavanja koji pogađa ljude svih uzrasta. Stručnjaci upozoravaju da ova "tiha epidemija" obuhvata poteškoće pri uspavljivanju, često buđenje tokom noći, kao i nemogućnost da se ponovo zaspi nakon ranog buđenja.
Prema stručnim klasifikacijama, nesanica se deli na prolaznu, povremenu i hroničnu. Prolazna traje nekoliko dana, povremena se javlja s vremena na vreme, dok se hronična pojavljuje 5 i više dana zaredom i traje mesec dana ili duže. Češće pogađa žene, naročito posle menopauze, kao i starije osobe, kod kojih prirodna sposobnost spavanja opada s godinama.
Za one koji se muče sa uspavljivanjem, stručnjaci savetuju da ne ostaju budni u krevetu, već da ustanu i vrate se tek kada osete pospanost. U slučajevima kada nesanica ozbiljno narušava svakodnevno funkcionisanje, moguće je privremeno koristiti kratkodelujuće lekove za spavanje, ali isključivo uz nadzor lekara zbog mogućih nuspojava.
Pravilna ishrana i dodaci ishrani mogu pomoći
Lekari preporučuju i promene u ishrani. Savetuje se izbegavanje potencijalnih alergena poput mlečnih proizvoda, pšenice, kukuruza, soje, aditiva i konzervansa. Umesto toga, treba konzumirati namirnice bogate antioksidansima - bobičasto voće, trešnje, paradajz, kao i povrće poput kelja, spanaća i paprika.

Ground Picture/Shutterstock
Rafinirane proizvode, beli hleb, šećer i testenine treba svesti na minimum, a povećati unos ribe i belog mesa umesto crvenog. Takođe, treba izbegavati trans-masne kiseline iz margarina, industrijskih slatkiša i prerađene hrane. Umesto toga, preporučuju se hladno ceđena ulja, naročito maslinovo ulje.
Takođe se savetuje izbegavanje alkohola, kofeina, cigareta i hrane bogate zasićenim mastima, šećerom i solju. Važna je i hidratacija – preporučuje se unos 6 do 8 čaša vode dnevno.
Prirodni suplementi mogu pomoći, ali uz oprez
Kao podrška u borbi protiv nesanice, stručnjaci često preporučuju multivitaminske preparate sa vitaminima A, C, E i B-kompleksom, kao i mineralima poput magnezijuma, cinka, selena i kalcijuma. Omega-3 masne kiseline iz ribljeg ili lanenog ulja dodatno poboljšavaju imunitet i zdravlje metabolizma.
Koenzim Q10 (100-200 mg dnevno), kao snažan antioksidans, može pomoći u opuštanju organizma, dok suplement 5-hidroksitriptofan (5-HTP) može doprineti zdravijem snu i boljem raspoloženju – ali se mora koristiti sa oprezom zbog moguće interakcije sa antidepresivima.
Schutterstock
Melatonin (1-3 mg jedan sat pre spavanja) je još jedan od često korišćenih dodataka. Posebno je koristan kod problema sa džet-legom, jer pomaže pri usklađivanju biološkog sata, skraćuje vreme uspavljivanja i poboljšava kvalitet sna. Ipak, dugoročna bezbednost upotrebe melatonina još uvek nije dovoljno istražena, pa se i on mora koristiti uz savet lekara ili farmaceuta.
U borbi protiv nesanice, ključ je u kombinaciji zdravih životnih navika, pravilne ishrane i pažljivo odabranih suplemenata, naravno, uz stručno vođenje.
Komentari (0)