Odrasli

OVO JE "ĐAVOLJI ČAS", EVO ZAŠTO SE SVAKE NOĆI BUDITE IZMEĐU 3 I 5: Naučnici objasnili šta morate odmah da uradite

Jedna stvar vam ne dozvoljava da ponovo zaspite.

Slika Autora
byAleksandar Novaković

23.07.2025 21:20

OVO JE "ĐAVOLJI ČAS", EVO ZAŠTO SE SVAKE NOĆI BUDITE IZMEĐU 3 I 5: Naučnici objasnili šta morate odmah da uradite
Schutterstock/Gorodenkoff

Ako se svake noći budite u isto vreme, to je obično znak da vam je poremećen cirkadijalni ritam, kao i da ste pod velikim stresom. To se naročito odnosi na period između 3 i 5 sati ujutru, koji se naziva i "đavoljim satom". Za ovaj period je vezano mnogo mitova i natprirodnih priča, ali ne brinite, postoji i sasvim logično naučno objašnjenje zašto se budite baš tada. 

Sujeverja kažu da su demoni, veštice, i sva ostala "nečastiva" stvorenja najaktivnija upravo između 3 i 4 časa ujutru, i smatra se da je granica između ovog i "onog" sveta tada najtanja.   

Naučno objašnjenje je jasno - buđenje između 3 i 5 sati često je signal da telo i um reaguju na stres, hormonalne oscilacije ili unutrašnje napetosti. Fokusiranjem na poboljšanje navika, smanjenje stresa i primenu tehnika relaksacije, moguće je prepoznati i prekinuti ovaj neprijatan ciklus - a ako se problem nastavi, to može biti znak da je vreme za stručnu pomoć.

Kada ste pod stresom, rastu vam nivoi kortizola koji se prirodno diže između 2 i 3 ujutru, ali usled stresa ostaje povišen i nastavlja da vas budi kroz "đavolji čas".

Schutterstock/Gorodenkoff

Izbegavajte kofein i pokušajte da smanjite stres

Uobičajeni pad melatonina (hormona sna) i porast kortizola u ovom periodu čine povratak u san složenim, naročito ako su prisutni stres ili anksioznost.

Ovaj mračni i tihi period često pojačava introspekciju i osećaj unutrašnjeg nemira. Dok neki ovo vide kao duhovni poziv, naučnici više ukazuju na fiziološke i emocionalne okidače.

Stručnjaci savetuju da izbegavate kofein posle 14 sati, da ne jedete kasno, izbegavajte plavo svetlo pred spavanje i opuštajte se - to sve može da smanji nivo kortizola.

Primenite tehnike relaksacije: duboko disanje, kratke meditacije, čitanje - umesto da pokušavate da se vratite na spavanje jednom kad se probudite.

Razmotrite profesionalnu podršku: ako vam se problema buđenja svakodnevno ponavlja, može biti korisno obratiti se stručnjaku.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)