Odrasli

ZBUNJUJE MOZAK I POJAČAVA GLAD: Ovaj popularni zaslađivač pravi haos u organizmu - zbog njega vam raste apetit

U jednoj detaljnoj studiji istraživači su obratili pažnju kako zaslađivači utiču na apetit.

Slika Autora
byNevena Jakovljević

07.07.2025 10:21

ZBUNJUJE MOZAK I POJAČAVA GLAD: Ovaj popularni zaslađivač pravi haos u organizmu - zbog njega vam raste apetit
Freepik/stockking

Istraživanja o zaslađivačima, posebno onima kao što je sukraloza, otkrivaju zanimljive i često iznenađujuće posledice po ljudsko zdravlje. Umesto da pomaže u smanjenju apetita, sukraloza može imati suprotan efekat. 

Prema istraživanjima, sukraloza može da zbunjuje mozak i narušava prirodnu regulaciju gladi. Umesto da smanji osećaj gladi, ona može da ga pojača, što dovodi do suprotnog efekta od onog koji se očekuje. Naime, kada se konzumira sukraloza, mozak može da primi pogrešne signale, što dovodi do povećanog apetita. Ova pojava može biti posebno problematična za one koji pokušavaju da kontrolišu svoju težinu ili se bore sa prekomernom težinom, piše "Srpska info".

Istraživači sa Univerziteta Južne Kalifornije sproveli su detaljnu studiju sa ciljem da istraže kako različiti zaslađivači utiču na apetit. U ovoj studiji, učesnici su konzumirali tri različita napitka u različitim vremenskim intervalima: običnu vodu, vodu sa običnim šećerom (saharoza) i vodu sa sukralozom.

Ovaj eksperiment je omogućio naučnicima da uporede efekte svakog od ovih napitaka na osećaj gladi i ukupnu potrošnju hrane. Nakon snimanja mozga, analize krvi i postavljanja upitnika o gladi, otkriveno je da je sukraloza izazvala izraženiju aktivaciju hipotalamusa, centra u mozgu koji reguliše apetit, nego što to čini saharoza, prirodni šećer.

Freepik/azerbaijan_stockers

Kako sukraloza utiče na zdravlje

Ispitanici su izjavili da su nakon unosa sukraloze osećali gotovo 20 odsto veću glad u poređenju sa običnom vodom sa šećerom. Ovaj efekat je bio najizraženiji kod žena i osoba sa insulinskom rezistencijom, kao i kod onih koji imaju višak kilograma.

Jedan od ključnih problema koji se nameće iz ovog istraživanja jeste to što veštačka slatkoća bez kalorija zbunjuje telo. Kako objašnjava endokrinolog i glavna autorka studije, mozak prepoznaje slatkoću, ali ne dobija očekivani energetski impuls, odnosno kalorije, koje bi inače pratile unos šećera. Ova situacija šalje pogrešan signal telu, koje zatim dodatno pojačava osećaj gladi kako bi nadoknadilo "energiju koja nedostaje". Ovo je posebno značajno, jer se čini da sukraloza, za razliku od prirodnog šećera, ne podstiče lučenje hormona poput insulina i GLP-1, koji su ključni za signalizaciju sitosti u mozgu.

Osim što povećava osećaj gladi, istraživanje je pokazalo i da je došlo do povećane povezanosti hipotalamusa sa delovima mozga koji upravljaju motivacijom i donošenjem odluka. 

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) je već u maju 2023. godine izdala preporuku da se ne koriste veštački zaslađivači kao strategija mršavljenja.

shutterstock.com/RossHelen

Šta treba jesti tokom MIND dijete

Umesto oslanjanja na veštačke zaslađivače, stručnjaci sugerišu promenu celokupne ishrane kao efikasniju strategiju za regulaciju telesne težine, gladi i opšteg zdravlja. MIND dijeta se ističe kao jedan od najboljih primera. Ova dijeta kombinuje principe mediteranske i DASH dijete, fokusirajući se na namirnice koje podržavaju zdravlje mozga, kao što su lisnato zeleno povrće, bobičasto voće, integralne žitarice, maslinovo ulje, mahunarke i orašasti plodovi. 

Stručnjaci naglašavaju da je moguće "rehabilitovati" nepce, tako da vremenom zahteva manje slatkog, slično kao što mnogi ljudi smanjuju unos soli tokom godina. Ovaj proces može smanjiti potrebu za šećerom i njegovim zamenama. Važan prvi korak je otkrivanje skrivenih izvora šećera u svakodnevnoj ishrani. To uključuje prelive za salatu, umake, hleb i grickalice, koje treba postepeno zameniti prirodnijim, nezaslađenim alternativama.

BONUS VIDEO:

 

 

Komentari (0)