Prof. dr Vojislav Perišić gastroenterolog otkrio je da su mnogi ljudi u zabludi kada misle da je voda sa limunom napitak koji može da nas razbudi ili pospeši sagorevanje masnoće u našem telu. U većini dijeta se na prazan stomak preporučuje topla voda sa sokom od limuna, ali ono što zapravo ona uspeva da postigne u našem organizmu jeste osećaj privremene sitosti.
Doktor Vojislav Perišić, ispričao je zanimljivu priču i objasnio zašto je po njemu med najbolja i najzdravija namirnica koju možemo priuštiti svom telu.
- Pre nego što vam objasnim zašto je med dobar za zdravlje, moram da napravim digresiju. Za vreme Josipa Broza Tita, ja sam bio predsednik jedne komisije koja je kontrolisala rad bolnica u Srbiji. Jedna od njih bila je Čačak bolnica. Tamo je bio čuveni hirurg, doktor Ocoković. Kažu da mu nije ravnog bilo. Rekao mi je da dođem da vidim nešto. Ležala je jedna popadija, kao kuća lepa žena, sa otvorenom ranom. Sestra je razvijala zavoje, a on mi je rekao da pogledam ranu koja je u ranoj fazi zarastanja. Pitao sam kako, a on mi je rekao da med ima antiinfektivno i antiupalno dejstvo - objasnio je dr Vojislav Perišić.
On je razbio zabludu mnogih i otkrio zašto su se u njegovom selu svako jutro uzimale tri stvari - kašičica meda, čašica rakije i turska kafa. Prema njegovim rečima, topla voda sa limunom nam zapravo samo prija.

shutterstock.com
- U mom selu ovako se počinjao doručak, kafena kašika meda, čašica rakije i tuska kafa. Znate zašto? Med da pojača moždane aktivnosti i da ujutru budemo bistriji, kafa da budemo pametniji, a rakija da budemo raspoloženiji. Moj deda je to stalno uzimao - rekao je dr Vojislav Perišić.
Njegov tajni napitak za podmlađivanje jeste simbolična čašica rakije koja pojačava raspoloženje i daje jutarnjoj rutini toplinu i emocionalni podsticaj. Ističe da je topla voda sa limunom više kao neka navika koja daje lažan osećaj sitosti, nego pravi zdravstveni eliksir. Naveo je i da kisele jabuke mogu biti vredna zamena za med kod dijabetičara jer ne izazivaju nagli skok šećera u krvi.
- Topla voda sa limunom može samo da raširi želudac i privremeno umanji osećaj gladi. Ja sam bio veliki štreber, pripremao sam ispit od prve do zadnje strane. Limun je slaba limunska kiselina, a slabe kiseline suzbijaju disocijaciju jakih kiselina. Kad stavite limunov sok u čašu vode, limunska kiselina kao slaba kiselina suzbija lučenje jake kiseline u želucu, hlorovodonične kiseline. Nama je zato prijatnije kad je popijemo - otkrio je dr Vojislav Perišić za Mondo.
shutterstock.com
Jutarnje navike prof. dr Vojislava Perišića podsećaju da zdrav početak dana ne mora biti komplikovan, dovoljno je osloniti se na proverene, prirodne sastojke koji su koristili naši preci, a koji u isto vreme podstiču i poboljšavaju našu energiju, kao i zdravlje našeg tela i uma.
BONUS VIDEO:
.
Komentari (0)