Odrasli

NE IGNORIŠITE OVE ZNAKOVE KADA JE REČ O ZDRAVLJU: Skriveni simptomi koji ukazuju na visok šećer u krvi

Uz ove savete ga možete prepoznati i naučiti kako da ga regulišete.

Slika Autora
bySrećna Republika

29.06.2025 12:35

NE IGNORIŠITE OVE ZNAKOVE KADA JE REČ O ZDRAVLJU: Skriveni simptomi koji ukazuju na visok šećer u krvi
shutterstock.com/LightField Studios

Ubrzan tempo života, stres, nepravilna ishrana i manjak sna, sve to može voditi ka stanju koje mnogi prepoznaju tek kada bude kasno. Iako se na prvi pogled ne čini opasno, visok nivo glukoze može neprimetno ugrožavati vaše zdravlje godinama, bez vidljivih simptoma. Upravo zato je važno da prepoznamo najranije znakove upozorenja.

Dobra vest je da uz nekoliko jednostavnih navika od promene ishrane do blage fizičke aktivnosti možemo značajno uticati na stabilizaciju šećera u krvi, pa čak i sprečiti razvoj ozbiljnih zdravstvenih komplikacija. U nastavku ti otkrivamo koji su to simptomi visokog nivoa šećera u krvi koje nikako ne smeš ignorisati i kako da brzo i prirodno reaguješ ako primetiš da nešto nije u redu.

Simptomi koje ne treba ignorisati

Ako osećate da ste neprekidno žedni, čak i kada unosite dosta tečnosti,  to može biti znak da vaše telo pokušava da izbaci višak šećera putem mokrenja, što izaziva dehidrataciju. Simptom može biti češće mokrenje, naročito noću. To znači da bubrezi rade prekovremeno kako bi izbacili višak glukoze iz krvi. Ako ustajete noću više puta da idete u toalet, obratite pažnju.

Višak šećera takođe može uticati na tečnost u očima, pa možete primetiti da vam se vid „muti“ bez jasnog razloga. Stalni umor i pospanost takođe može biti znak niskog krvnog pritiska. Iako telo ima glukozu u krvi, ona ne ulazi u ćelije efikasno, pa vaše telo ostaje bez energije.

IKieferPix/Shutterstock

Umor može biti jedan od simptoma visokog šećera u krvi

Ukoliko ste u poslednje vreme primetili da vam se apetit povećao, naročito za slatkišima, pripazite, jer nagli padovi i skokovi šećera stvaraju lažan osećaj gladi, pa često dolazi do prejedanja, posebno grickalicama i ugljenim hidratima.

Kako da prirodno snizite šećer u krvi

Počnite od doručka, izbacite beli hleb, peciva i slatke pahuljice, više konzumirajte jaja, avokado, grčki jogurt ili ovsene pahuljice sa orašastim plodovima i cimetom.

Više se krećite, praktikujte lagane šetnje od 20 do 30 minuta dnevno. Lagano hodanje posle obroka pomaže mišićima da „povuku“ glukozu iz krvi i prirodno je snižavaju.

Trudite se da ostanete hidrirani tokom celog dana, pijte dovoljno vode, ne zavaravajte žeđ sokovima koji su puni šećera. Dehidratacija dosta pogoršava nivo šećera u krvi, trudite se da pijete od 1,5 do 2 litre vode dnevno.

Uključite vlakna u svaki obrok. U to spadaju povrće, integralne žitarice, semenke i mahunarke koje usporavaju apsorpciju šećera i drže ga stabilnim.

Smanjite stres koliko god je to moguće i trudite se da ležete ranije da bi imali bolji san. Kortizol (hormon stresa) direktno utiče na nivo šećera. Vežbe disanja, šetnje i kvalitetan san mogu napraviti ogromnu razliku. 

shutterstock.com/LightField Studios

Ukoliko nemate vremena da odete kod lekara, glukometar može poslužiti kao prva pomoć

Ako primetite ove simptome, nemojte odmah paničiti. Promenom ishrane, više kretanja i svesnijim pristupom svom telu možete sprečiti ozbiljnije posledice. Redovna kontrola šećera u krvi, makar kod kuće uz pomoć glukometra, može biti presudna u prevenciji dijabetesa.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)