Ispostavilo se da skoro dve trećine ljudi ne pije dovoljno vode. Što je još gore, svaka treća osoba uopšte ne pije vodu tokom dana, a skoro polovina ne zna koliko bi trebalo da pije.
Dr Nadira Aval objašnjava da je žeđ možda najočigledniji nagoveštaj da morate da pojačate konzumiranje vode.
- Iz ovih razloga, najbolje je da pijete vodu tokom dana, umesto da čekate dok ne ožednite - kaže ona.
Zatim tu su glavobolje, koje su još jedan rani znak dehidratacije. Kada telu nedostaje tečnosti, volumen krvi opada, što, kako navodi dr Nadira, dovodi do smanjenog dotoka krvi u mozak.
Takođe, dehidracija može isušiti usne. Osim toga, postoji očigledan problem suvih usta.
- Kako telo dehidrira, proizvodnja pljuvačke se smanjuje, zbog čega su usta suva ili lepljiva. Usne takođe mogu postati suve i ispucale. Kada telo nije dovoljno hidrirano, koža može biti manje puna i fleksibilna. Test u kome nežno štipate i otpuštate kožu na zadnjoj strani šake je jedan od pokazatelja. Ako se koža ubrzo ne vrati u svoj uobičajeni položaj i umesto toga izgleda da je zategnuta, to može biti indikacija dehidracije - pojasnila je ona.
Kada se ne konzumira voda to utiče na nivo energije, a umor je još jedan uobičajen znak dehidracije.
- Kada je telo dehidrirano, mora više da radi da bi izvršilo rutinske procese, što može izazvati umor i nedostatak energije - dodaje ona.
Dakle, ako se osećate iscrpljeno i ne možete to da pripišete nedostatku sna (ili čak previše vežbanja), to bi jednostavno mogao biti nedostatak vode. A kada dehidracija poraste i postane ekstremnija, javljaju se i simptomi, koji mogu uključivati brži otkucaj srca i teže disanje dok telo pokušava da nadoknadi smanjeni volumen krvi, kao i konfuziju ili iritaciju, koji potiču od nedostatka vode u mozgu.
- U ekstremnim okolnostima, nesvestica može biti posledica pada krvnog pritiska. Kada se ovi simptomi pojave, ključno je odmah lečiti dehidraciju. U većini slučajeva, povećanje unosa tečnosti će lečiti blagu do umerenu dehidraciju. Međutim, u teškim situacijama ili podložnoj populaciji, poput male dece ili starijih, može biti potrebna medicinska intervencija - istakla je doktorka. Shutterstock
Količina vode koju treba da popijete zapravo zavisi od više faktora, uključujući starost, pol, nivoe aktivnosti, klimu i opšte stanje zdravlja.
Dr Nadira savetuje da odrasli muškarac treba da pije otprilike 13 šoljica ili 3 litre vode svakog dana, dok je preporuka za odrasle žene znatno niža - 9 šoljica (ili 2,2 litra).
Tokom trudnoće, potrebe osobe za vodom se takođe povećavaju kako bi se podržao rast bebe, povećavajući se na 10 šoljica (što je jednako 2,3 litra) svakog dana.
- Ova povećana potražnja i dalje traje, posebno među ženama koje doje. Žene koje doje treba da imaju za cilj oko 13 šolja (3 litre) vode svakog dana kako bi podržale proizvodnju mleka i održale hidrataciju - dodaje dr Nadira.
Bez obzira na to da li ste trčali ili dizali tegove, pravila dr Nadire kažu da tokom bilo kog oblika vežbanja treba da pijete jednu šolju vode na svakih 15-20 minuta aktivnosti. Trebalo bi da nastavite da se hidrirate i nakon što završite sa vežbanjem, kako biste nadoknadili sve tečnosti koje ste izgubili tokom znojenja.
- Vredi napomenuti da, iako ove smernice daju opšti okvir, najbolji pokazatelj odgovarajuće hidratacije je često slušanje znakova vašeg tela i ispitivanje boje urina. Žeđ je pouzdan pokazatelj da telu treba više tečnosti, dok bledožuti urin obično ukazuje na dovoljno hidratacije - savetuje dr Nadira, piše "Metro".
Komentari (0)