Odrasli

DA BISTE SMANJILI KISELINU I "EKSPLOZIJU" U CREVIMA POSLE JUTARNJE KAFE, PARALELNO RADITE OVO: Niste svesni kako samo jedna šoljica pravi HAOS

Čak iako ste neko ko minimalno konzumira popularni crni napitak, morate znati da to piće nosi sa sobom određene zdravstvene rizike.

Slika Autora
byNevena Jakovljević

24.04.2025 07:15

DA BISTE SMANJILI KISELINU I "EKSPLOZIJU" U CREVIMA POSLE JUTARNJE KAFE, PARALELNO RADITE OVO: Niste svesni kako samo jedna šoljica pravi HAOS
Schutterstock/UladzimirZuyeu

Na milione ljudi piju kafu ujutru jer smatraju da će im taj napitak podići energiju. Ipak, iako se smatra jednim od omiljenih srpskih napitaka, stručnjaci upozoravaju da ko konzumira to piće u pomenuto doba dana potencijalno može da ima zdravstvene tegobe.

Lekari sugerišu da kafa stimuliše želudac da proizvodi više kiseline, što dovodi do simptoma refluksa, uključujući žgaravicu, mučninu, loš zadah i nadimanje. Ipak, lekari kažu da se ovo može lako rešiti unošenjem hrane u isto vreme dok pijete kafu.

Dr Masarat Jilani, lekar opšte prakse sa sedištem u Londonu objasnio je u jednoj rečenici o čemu se u stvari radi.

- Kako starimo, naša creva mogu postati osetljivija - navodi dr Jilani. 

Ako pijete kafu ujutru, a da prethodno ne jedete, možete iritirati creva i povećati proizvodnju kiseline, što dovodi do refluksa kiseline. 

Refluks kiseline je uzrokovan želudačnom kiselinom koja teče u jednjak - organ koji povezuje usta i želudac - iritirajući meko tkivo. 

shutterstock.com/Mariia Korneeva

Kako jutarnja kafa utiče na zdravlje

Istraživanja su ranije pokazala da kofein stimuliše proizvodnju hormona gastrina, koji je odgovoran za proizvodnju želudačne kiseline. Iako ovo pomaže da se pokrene proces varenja, takođe dodaje kiselost želucu. Osim toga, jedinjenja na bazi biljaka, poznata kao fenoli, kojih takođe ima u izobilju u kafi, mogu doprineti nivou kiselosti creva.

Jedna studija  istraživača iz Francuske iz 2022. pokazala je da kafa može da opusti sfinkter jednjaka, "dopuštajući hrani da pobegne u jednjak i izazove žgaravicu".  Efekti se mogu razlikovati od osobe do osobe. 

Za neke veći nivo želudačne kiseline uzrokovan ispijanjem kafe bez hrane neće izazvati probleme, ali kod drugih dovodi do neprijatnosti.

Da bi se sprečio refluks kiseline, dr Jilani preporučuje i da sačekate najmanje sat vremena nakon buđenja pre nego što posegnete za kafom. To je vreme koje je dovoljno da se nivoi hormona koji regulišu varenje ponovo izbalansiraju. Takođe, daje vam priliku da nešto pojedete.

- Pored toga, razmak između unosa kofeina može dovesti do stabilnijih nivoa energije tokom dana, umesto do oštrih uspona i padova koji dolaze sa ranim "udarom" kofeina - rekao je dr Masarat Jilani, piše "Dejli Mejl" (Daily Mail).

BONUS VIDEO:

Komentari (0)