Odrasli

OPREZ! UKOLIKO OSETITE BOL U OVIH 6 DELOVA TELA MOGUĆE JE DA VAM PREDSTOJI SRČANI UDAR: Posledice mogu da budu kobne!

Iako se simptomi predinfarktnog stanja razlikuju od osobe do osobe, moguće je ipak ustanoviti ko je u riziku, a evo na šta treba obratiti pažnju.

25.01.2025 07:20

OPREZ! UKOLIKO OSETITE BOL U OVIH 6 DELOVA TELA MOGUĆE JE DA VAM PREDSTOJI SRČANI UDAR: Posledice mogu da budu kobne!
Shutterstock

Koronarna bolest srca predstavlja jedan od vodećih uzroka smrtnosti u svetu. Nastaje kada se dotok krvi u srčani mišić smanji ili potpuno prekine usled nakupljanja masnih naslaga u arterijama. Iako se razvija postepeno, mnogi ljudi ne prepoznaju simptome dok se ne dogodi ozbiljan incident poput srčanog udara.

Stručnjaci upozoravaju da simptomi mogu biti različiti kod svakog pojedinca. 

- Angina ili bol u grudima, čest je znak smanjenog protoka krvi u srčani mišić. Bol može biti intenzivan u predelu ramena, ruke, vrata, vilice, leđa ili stomaka - istakla je organizacija za istraživanje i lečenje srčanih bolesti u Ujedinjenom Kraljevstvu. 

Shutterstock

Simptomi koji ukazuju na to da vam preti infarkt različi su kod svakog čoveka

Pored toga, simptomi mogu uključivati otežano disanje, osećaj slabosti i mučninu.

Dr Ketrin Basford naglašava da su mnogi faktori rizika za razvoj koronarne bolesti srca povezani sa načinom života. 

- Mnogi od njih mogu se izbeći usvajanjem zdravijih navika, dok su drugi uzrokovani osnovnim zdravstvenim stanjima koja nije moguće u potpunosti izlečiti. Što ste svesniji ovih rizika, lakše ćete preduzeti mere za njihovu prevenciju - rekla je dr Basford.

Kako zaštititi srce

Dr Basford je podelila nekoliko ključnih saveta za održavanje zdravog srca.

Schutterstock

Uz ove savete možete da poboljšate zdravlje srca

1. Pravilna ishrana

Ishrana sa niskim procentom masnoća i visokim udelom vlakana ključna je za zdravlje srca. Povećajte unos voća, povrća i nezasićenih masti, dok smanjujete unos zasićenih masti i soli.

2. Održavanje zdrave težine

Visok indeks telesne mase (BMI) povećava rizik od bolesti srca. Prekomerna težina doprinosi nakupljanju masnoća u arterijama, što može dovesti do njihovog začepljenja.

3. Redovna fizička aktivnost

Vežbanje pomaže u održavanju zdrave telesne težine i poboljšava rad srca.

Lečenje i prevencija

Lečenje koronarne bolesti srca uključuje kombinaciju lekova, promena u načinu života i, u nekim slučajevima, hirurške intervencije.

- Pravi tretman ne samo da može ublažiti simptome, već i smanjiti rizik od pogoršanja stanja, dok poboljšava ukupno zdravlje srca - zaključila je dr Basford.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)