Iako mnogi tvrde da im ovaj napitak nije prijatnog ukusa, stručnjaci su dosad više puta naglašavali prednosti njegovog konzumiranja.
Kefir je fermentisani probiotički mlečni napitak, sličan jogurtu, koji sadrži žive bakterije. One pomažu mikrobiomu creva i samim tim pospešuju varenje. Zanimljivo je da ovaj napitak može da pomogne i u smirivanju stomaka i samim tim poboljšanju sna.
Kefir je takođe izvor vlakana i može pomoći kod zatvora i pomaže u poboljšanju imunološkog sistema u borbi protiv virusa i neprijateljskih bakterija. Kefir sadrži oko 12 aktivnih probiotičkih sojeva. Kada jedemo hranu bogatu probioticima i postbioticima poput kefira, tako dodajemo više dobrih bakterija u naša creva. One drže pod kontrolom štetne bakterije i podržavaju zdravlje creva. Studije ističu da redovno konzumiranje kefira pozitivno menja ravnotežu organizama u mikrobiomu, smanjujući simptome inflamatorne bolesti creva.
Jedna druga studija je pokazala da kefir ublažava hroničnu konstipaciju, što je još jedna prednost ovog napitka.
Takođe, stručnjaci navode da kefir utiče na smanjenje nivoa holesterola. Ostale prednosti su jačanje kostiju, a može pomoći i u gubitku težine. Međutim, oni koji broje kalorije primetiće relativno visok broj u kefiru - ima oko 168 za svaku porciju od 240 ml, prema informacijama sa veb stranice Holland & Barrett.
Kefir se pravi od kefirnih zrna, a članak u časopisu Frontiers in Microbiology je otkrio da kefir nudi mnoštvo pozitivnih efekata kada se konzumira.
- Prednosti su od poboljšanog metabolizma, snižavanja holesterola i zarastanja rana, do jačanja imunog sistema i mikrobioma - navode istraživači, prenosi Miror (Mirror).
Doktor Tim Spektor, tvrdi da kefir ima "probiotičku moć" koja podstiče ljude da ga jedu za doručak.
- Redovna konzumacija fermentisane hrane, kao što je kefir, povezana je sa povoljnim efektima na mikrobiom creva, poboljšavajući mikrobnu raznolikost i sastav povećanjem relativnog obilja dobrih bakterija u crevima - istakao je on.
Kefir se smatra superhranom, jer je pun vitamina, minerala i hranljivih materija, uključujući i:
- Kalcijum
- Magnezijum
- Belančevine
- Riboflavin (vitamin B2)
- Vitamin B12
- Vitamin D
Komentari (0)