Odrasli

PROF. DR DINO TARABAR ŠOKIRAO PODACIMA O DECI ROĐENOJ CARSKIM REZOM: Imaće veće zdravstvene komplikacije kasnije u životu

Gastroenterolog i onkolog je govorio o značaju bakterija za izgradnju zdravog organizma i kako je to u vezi sa vaginalnim porođajem.

11.01.2025 11:10

PROF. DR DINO TARABAR ŠOKIRAO PODACIMA O DECI ROĐENOJ CARSKIM REZOM: Imaće veće zdravstvene komplikacije kasnije u životu
YouTube/Tanjug TV, shutterstock.com

Zdravljem creva se uglavnom bavimo kada se desi neki značajniji problem, a svaki uglavnom rešavamo antibioticima bez znanja o tome šta se dešava našem organizmu kada ne koristimo zaštitu zvanu probiotik.

Prof. dr Dino Tarabar gastroenterolog i onkolog je specijalista sa dugim iskustvom. On je više puta istakao značaj bakterija i govorio je o izgradnji imuniteta, ali i o prirodnom porođaju.

- Reći ću vam frapantan podatak. Naš genski sastav, naš DNK ima 24.000 gena, znate ko još ima toliko? Šećerna repa, znate li da krompir ima više gena nego čovek? Svaka bakterija ima svoje gene, a kad se to pomnoži sa brojem bakterija negde oko 360 puta se povećava ljudski genom i mi od nivoa šećerne repe dolazimo na vrh filogenetskog stabla i postajemo najsuperiornije živo biće na kugli zemljaskoj zahvaljujući bakterijama u crevima - objasnio je prof. dr Dino Tarabar.

On je ispričao koja je uloga bakterija u organizmu.

- Svaka bakterija nešto radi, ima produkt koji je dobar ili loš za organizam i to je druga stavka koja je interesantna - da stalno u našim crevima postoji borba između dobrih i loših bakterija, a taj balans jeste jednako bolest ili zdravlje. Ako ne vodimo računa o bakterijama u crevima prerašće u loše bakterije, a one imaju produkte koje kada uđu u krvotokom mogu da odu u bilo koji deo našeg tela i da naprave štetu, pa tako nastaje reumatoidni artritis, multipla skleroza, druge neurološke bolesti, astma, gojazost - objasnio je doktor.

Schutterstock

Prof. dr Dino Tarabar objašnjava značaj probiotika za zdravlje creva

On je objasnio koja je uloga probiotika kod pacijenata koji imaju Kronovu bolest ili Ulcerozni kolitis.

- Za sada kao pomoćno sredstvo, nijedan od probiotika nije registrovan kao lek već, ali je prepoznato da te bakterije mogu da pomognu kod lečenja tih pacijenata - istakao je.

Takođe, doktor ističe da su deca rođena vaginalnim putem na neki način zaštićenija nego ona carskim rezom.

- Nekada se smatralo da se deca rađaju sterilna, ali najveću količinu bakterija dobijaju kad se rode, jako je bitno kako će se roditi. Vaginalnim putem već dolaze u kontakt sa bakterijama svoje majke, dok deca rođena carskim rezom će kasnije imati veće komplikacije i veće potencijalne bolesti jer nisu zasejali svoju crevnu floru prirodnim bakterijama svoje majke jzato što su rođeni na drugi način. I mi danas imamo dosta dece obolelih od inflamatornih bolesti creva a da su roeđna carskim rezom jer je to postalo moda - objasnio je prof. dr Tarabar u emisiji Stetoskop info.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)