Odrasli

MOŽE LI SVEŠTENIK DA POMOGNE U LEČENJU DEPRESIJE? Prof. dr Miljević otkriva sve o ovom teškom stanju, kao i po čemu se ono prepoznaje kod DECE!

U Srbiji se od ove bolesti leči više od 250.000 pacijenata, ali se veruje da je broj mnogo veći zbog stigmatizacije ljudi sa mentalnim problemima.

16.12.2024 19:01

MOŽE LI SVEŠTENIK DA POMOGNE U LEČENJU DEPRESIJE? Prof. dr Miljević otkriva sve o ovom teškom stanju, kao i po čemu se ono prepoznaje kod DECE!
Credit: Andriy Popov / Panthermedia / Profimedia

Depresija je ozbiljan psihijatrijski poremećaj, koji predstavlja skup simptoma za koje laici često kažu da su neraspoloženje i potišćenost. To je izuzetno često oboljenje, od kog u Srbiji boluje 250.000 ljudi, s tim što se veruje da je broj značajno veći jer usled stigmatizacije mentalnih bolesti mnogi se nikad ne jave psihijatru, niti se leče.

Kako je za Srećnu republiku objasnio prof. dr Čedo Miljević, predsednik Udruženja prihijatara Srbije, depresija može biti veoma opasna ukoliko se ne leči, jer od 10 do 15 odsto ovih pacijenata izvrši samoubistvo.

- Kad govorimo o depresiji kao psihijatrijskoj bolesti moramo da znamo da je to sindrom, skup velikog broja različitih simptoma, pa čak tuga, koji često navode, ne mora ni biti prisutna kod pacijenta. Postoje dva glavna simptoma na osnovu kojih se dijagnostikuje depresija - jedan je neraspoloženje, a drugi je gubitak zadovoljstva u situacijama u kojima smo se uobičajeno osećali raspoloženo – pojasnio je prof. dr Miljević.

Depresija pogađa sve starosne grupe, čak i decu, oboljevaju bogati i siromašni, a posebno zabrinjava podatak da je sve veći broj depresivnih tinejdžera što se često ne prepoznaje.

- Poslednje studije u Americi pokazuju da veliki broj adolescenata, posebno devojčica od 12 do 17 godina, skoro 30 odsto njih pokazuje znakove depresije. Ono što je problem sa njima jeste da se depresija kod njih ne ispoljava kao kod odraslih osoba, već pre svega kroz anksioznost, napeto ponašenje i svadljivost, što se pripisuje jednoj vrsti bezobrazluka. A zapravo se iza toga krije depresija, koja je u tim godinama veoma opasna upravo zbog suicidalnosti, onoga čega se svi mi psihijatri najviše pribojavamo u radu sa depresivnim pacijentima - rekao je on.  

Prof. dr Miljević je govorio i o tome da li i na koji način vera i duhovnik mogu da pomognu pacijentima sa depresijom.

- Duhovnost je veoma važna za svakog od nas, za svakog verujućeg čoveka, zato je uteha i savet duhovnika i sveštenika izuzetno značajna. Ovi saveti, psihijatrijski gledano, predstavljaju određene oblike psihoterapije, imaju taj savetodavni efekat i kao takvi su vrlo značajani - kazao je prof. dr  Čedo Miljević, predsednik Udruženja prihijatara Srbije.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)