Odrasli

VEĆINA SRBA OVE TABLETE PIJE ZAJEDNO, A NE ZNAJU KOLIKO JE TO OPASNO: Ovo je lista onih koje NIKAKO ne treba uzimati u isto vreme!

Njihova kombinacija može biti vrlo štetna zato konsultujte lekara pre nego što odlučite da pijete ove dodatke ishrani.

28.11.2024 06:05

VEĆINA SRBA OVE TABLETE  PIJE ZAJEDNO, A NE ZNAJU KOLIKO JE TO OPASNO: Ovo je lista onih koje NIKAKO ne treba uzimati u isto vreme!
shutterstock.com

Suplementi su postali deo svakodnevnog života ogromnog broja ljudi. Međutim, veliki broj Srba ih koristi, najčešće na sopstvenu ruku i bez konsultacije sa lekarom, a ne znaju koliko to može biti opasno. Iako, tehnički gledano suplementi nisu opasni, njihova međusobna kombinacija ili uzimanje u isto vreme sa određenim lekovima može biti veoma štetno, čak i opasno po zdravlje.

Upozorenje stručnjaka

Kako piše Dejli mejl (Daily mail), dr Tod Sontag, specijalista opšte medicine iz Orlanda, upozorio je da kombinacija određenih suplemenata može da dovede do oštećenja jetre.

- Najrizičnije je uzimanje u isto vreme ekstrakta pirinča crvenog kvasca i niacina, za koje se veruje da pomažu u snižavanju holesterola. Nema podataka o njihovoj efikasnosti, ali je primećeno da oštećuju jetru - upozorio je dr Sontag.

MICROGEN IMAGES / Sciencephoto / Profimedia

Lekari savetuju oprez sa uzimanjem suplemenata

Prema njegovim rečima, treba biti oprezan i sa kombinacijom omega -3 ribljeg ulja i suplementi ginka. Prvi je dobro poznata hranljiva materija za poboljšanje zdravlja srca, dok se za ginko veruje da pomaže u borbi protiv demencije, iako za to ne postoje dokazi. Njihova međusobna kombinacija može povećati protok krvi do potencijalno opasnog nivoa, što znači da bilo kakva povreda može dovesti do ekstremnog gubitka krvi.

Potencijalne štete od mešanja popularnih vitaminskih pilula, prema rečima stručnjaka, mogu da dovedu do nekontrolisanog krvarenja, pa čak i oštećenja organa.  

Magnezijum i kalcijum

Mnogi u Srbiji zajedno uzimaju suplemente magnezijuma i kalcijuma, što je potpuno neefikasno, iako su oba neophodna za funkcionisanje organizma.

Magnezijum pomaže telu da hranu koju jedemo pretvori u energiju, dok je unos kalcijuma ključan za zdravlje kostiju. Ali, ako se oba suplementa popiju u isto vreme, telo samo delimično apsorbuje deo svakog od njih, a ostatak se izbacuje preko urina. Da bi se postigao maksimalan efekat, preporuka je da se napravi barem dva sata razlike između uzimanja magnezijuma i kalcijuma. 

Kalcijum, cink, bakar

Slična situacija se dešava i sa kalijumom, mineralom koji je ključ za dobro zdravlje srca, i kalcijumom, kao i sa cinkom i bakrom. Cink pomaže u stvaranju novih ćelija, preradi hrane i zarastanju rana, ali, prema rečima stručnjaka Nacionalne zdravstvene službe Velike Britanije, previše cinka može da smanji apsorpciju bakra koji je neophodan za proizvodnju krvnih ćelija i održavanje zdravlja kostiju.

Shutterstock

Vitamine koji se rastvaraju u masti ne treba uzimati zajedno

Vitamini A, D, E, K

Mnoštvo vitamina koji se apsorbuju sa mastima tokom varenja, takođe ne bi trebalo da se uzimaju zajedno. Ovo uključuje vitamine A, D, E i K i ako treba da uzimate njihove suplemente neophodan je razmak od nekoliko sati prilikom uzimanja svakog od njih. Stručnjaci upozoravaju da povedete računa i sa čim pijete suplemente. 

Gvožđe i crni i zeleni čaj

Gvožđe je, recimo, ključna hranljiva materija u stvaranju crvenih krvnih zrnaca koja prenose kiseonik po telu. Ali, ako se suplementi gvožđa uzimaju uz šolju crnog ili zelenog čaja, gvožđe može da se veže za tanine, biljna jedinjenja koja se nalaze u čaju, umesto da ih telo apsorbuje. Ova interakcija se javlja samo ako se i čaj i suplementi gvožđa uzimaju direktno zajedno.

Pixabay.com

Gvožđe nemojte uzimati sa crnim ili zelenim čajem 

Melatonin i valerijana

Prema rečima stručnjaka, još jedna kombinacija nije dobra. Budite oprezni kada kombinujete supstance koje poboljšavaju san, kao što su melatonin, i biljne suplemente, kao što su valerijana, ašvaganda i kantarion. Iako sami po sebi ne prestavljaju rizik, kombinacija bi mogla dovesti do neočekivane pospanosti koja bi se mogla pokazati opasnom. Posebnu pažnju treba obratiti na mešanje kantariona i antidepresiva, zato što oni zajedno povećavaju nivoe serotonina, hormona "sreće", što u organizmu može da dovede do stanja koje se zove serotoninski sindrom. Ovo može izazvati sledeće oblike ponašanja:

  • konfuzija
  • uznemirenost
  • trzanje
  • znojenje
  • drhtavica
  • dijareja
  • napadi i nepravilni otkucaji srca

Prema rečima stručnjaka, suplementi gvožđa mogu da ometaju delovanje pojedinih antibiotika, umanjujući njihovo dejstvo. 

BONUS VIDEO:

 

Komentari (0)