Odrasli

ČUVENI NEUROLOG UPOZORAVA: OVAKVE GLAVOBOLJE SU NAJOPASNIJE: Spomenuo je i stanje koje može nastati kao njihova posledica: "To je nešto najstrašnije što sam video!" (VIDEO)

Dr Bejbing Čen otkrio je na koji način najlakše možemo da razlikujemo bezazlen bol u glavi, nastao usled prehlade, od onog koji izazivaju kancer, krvarenje u mozgu ili aneurizma.

22.11.2024 09:40

ČUVENI NEUROLOG UPOZORAVA: OVAKVE GLAVOBOLJE SU NAJOPASNIJE: Spomenuo je i stanje koje može nastati kao njihova posledica: "To je nešto najstrašnije što sam video!" (VIDEO)
Shutterstock, Instagram-doctor.bing

Glavobolje su jedna od najčešćih tegoba kod ljudi i uglavnom nisu razlog za paniku. Međutim, ponekad mogu biti prvi znak ozbiljnih zdravstvenih stanja poput krvarenja u mozgu ili čak raka. Američki neurolog, dr Bejbing Čen, izazvao je pažnju javnosti svojim objavama na Instagramu, gde je podelio savete kako prepoznati razliku između opasne glavobolje i one koja je bezazlena.

- Ako glavobolja iznenada postane drugačija, poput "groma iz vedra neba", ili traje duže nego obično, mogla bi ukazivati na nešto ozbiljno, poput krvarenja, tumora ili aneurizme - upozorava dr Čen.

Shutterstock

Obratite pažnju kakva je glavobolja i koliko dugo traje

Glavobolje koje se javljaju "poput udara groma", kako ih nazivaju stručnjaci, izazivaju iznenadni, intenzivni bol, često opisan kao "oslepljujući bol kakav nikada ranije niste osetili". Stručnjaci savetuju da se u takvim situacijama odmah pozove Hitna pomoć ili ode u Urgentni centar jer takvi bolovi mogu biti znak pucanja krvnog suda u mozgu, što može dovesti do invaliditeta, kome ili smrti.

Pored ovakvih glavobolja, učestalije ili novonastale glavobolje mogu ukazivati i na tumor na mozgu.

- Ako primetite da glavobolje postaju češće ili drugačije nego ranije, poseta lekaru je najbolja opcija - savetuje neurolog.

Dr Čen nije samo ukazao na simptome koji zahtevaju hitnu pažnju, već je podelio i savete kako sprečiti ozbiljna neurološka stanja. Jedan od najtežih poremećaja, "sindrom zarobljenosti" (locked-in syndrome), bio je u fokusu njegovih upozorenja.

- Moždani udar može dovesti do jednog od najstrašnijih stanja koje sam ikada video, a to je "sindrom zarobljenosti", gde ste potpuno svesni, ali ne možete da se pomerate ili govorite - istakao je.

"Sindrom zarobljenosti" nastaje usled ozbiljnog oštećenja nerva, što izaziva paralizu svih mišića, osim onih koji kontrolišu pokrete očiju. Pacijenti ostaju potpuno svesni, ali su zarobljeni u sopstvenom telu.

Na kraju, neurolog je istakao važnost kvalitetnog sna za očuvanje moždane funkcije. 

- Hronična neispavanost može povećati rizik od demencije i dovesti do niza neuroloških problema - rekao je dr Čen.

On preporučuje odraslima da obezbede sedam do devet sati sna dnevno kako bi očuvali svoje zdravlje, piše Dejli Mejl (Daily Mail).

BONUS VIDEO:

Komentari (0)