Budući da je voće i povrće prepuno pesticida, mnogi tokom njegovog pranja koriste sodu-bikarbonu kao pouzdan način za uklanjanje otrovnih hemikalija. Međutim, doktor Stevan Blagojević, direktor Instituta za opštu i fizičku hemiju, tvrdi da je to velika greška.
Temeljno pranje voća i povrća, u većini slučajeva podrazumeva korišćenje sode-bikarbone, i mnogi smatraju da je to jedini način da se izvuku svi štetni sastojci tokom pranja.
- To se propagira, ali nije potrebno. Jagode je dovoljno oprati u vodi, kao i drugo voće. Soda-bikarbona menja pH, verovatno će promeniti malo boju i ukus voća i povrća - objašnjava Dr Blagojević.
Na pitanje da li soda-bikarbona može da ukloni pesticide, on odgovara:
- Ne. Soda bikarbona samo utiče na promenu pH. Niti utiče preterano na topivost, niti skida masnoće. To je priča koju je neko postavio, a uopšte je nije proverio.
Doktor ističe da se većina voća i povrća prska u ciklusima malim koncentracijama pesticida - i jabuke, jagode, luk, paradajz…
Dodaje da sve što izgleda za oko lepo, bili to spanać ili mladi luk, sadrži pesticide i zaštićeno je njima. Kada je reč o namirnici koja se najviše prska, dr Blagojević ističe da su to definitivno jabuke.
- Ako se dobro operu, skinu se pesticidi. Dovoljno je 10-15 minuta mlakom vodom oprati namirnice - zaključio je Blagojević u emsiji "Jutro" na TV Prva.
Komentari (0)