Sardine iz konzerve su često neopravdano zapostavljene, budući da su neverovatno važne za zdravlje mozga. One sadrže i brojne neophodne vitamine i minerale, a lekari preporučuju dve ili tri porcije konzervisane ribe nedeljno.
Sardine mogu da se jedu direktno iz konzerve, servirane uz dodatke kao što je pirinač, uz prženi/pečeni krompir ili pire, uz dosta crnog luka…
U svakom slučaju ova masna riba zdrava je zbog proteina, masti za zdravlje srca i mozga, vitamine, minerale i još mnogo toga.
Ubedljivo najvažnija karakteristike ove ribe je činjenica da je dokozaheksaenska kiselina (DHA) najzastupljenija nezasićena masnoća koja se nalazi u sardinama.
Ovo je dobra vest jer dobro je poznato da sardine imaju veoma visok sadržaj DHA kiseline, esencijalne omega-3 masne kiseline za razvoj mozga, mentalno zdravlje i pamćenje. Takođe, DHA je dominantna omega-3 masnoća koja se nalazi u mozgu.
Sardine su bogate kalcijumom, fosforom i vitaminom D. Jedna konzerva sardina nudi oko 20 procenata dnevnog unosa vitamina D, koji je važan za imunitet, mišićno-skeletno zdravlje, zdravlje mozga i potencijalno kardiovaskularno zdravlje, piše eklinita.telegraf.rs.
Nutricionistkinja dr Džes Kording kaže da je, prema mišljenju struke, najzdravija konzervisana sardina od svih vrsta ribe, ali i druge konzervisane ribe su dobar izvor proteina.
Ona kaže da primena konzervisane ribe u ishrani ima brojne zdravstvene prednosti:
- Konzervisane sardine obično imaju manje žive od mnogih drugih vrsta ribe i smatraju se jednim od najboljih izbora morske hrane, pogotovo ako vam sveža riba nije dostupna - navodi ona.
Doktorka kaže da osobe koje jedu sardine, unose veliku količinu proteina, vitamina D i protivupalnih omega-3 masnih kiselina, a maslinovo ulje iz te konzerve daje mononezasićene masti zdrave za srce, prenosi mindbodygreen.com.
Komentari (0)