Helikobakterija je uobičajena vrsta bakterije koja postoji u našem digestvnom traktu i prilagođena je da živi u kiseloj sredini želuca. Međutim, ona usled povećanja ove bakterije može da dođe do smanjenja kiselosti želuca. Njen spiralni oblik joj omogućava da prodre u sluznicu želuca što može dovesti do brojnih stomačnih problema.
Nekad se verovalo da ova bakterija napada odrasle posebno one koji inače imaju problema sa želucem, ali su novije studije pokazale da se većina ljudi sa ovom bakterijom sreće još u ranom detinjstvu.
Simptomi
Kako su objasnili lekari sa čuvene američke Majo klinike, helikobakterija je prisutna kod više od polovine ljudskog stanovništva, ali većina njih ni ne zna da je ima jer nemaju simptome. Helikobakterija je jedan od uzroka pojave čira na želucu ili dvanaestopalačnom crevu što može biti uzrok ozbiljnih zdravstvenih problema.
Još uvek nije pouzdano utvrđeno kako dolazi do zaražavanja ovom bakterijom, ali se zna dase najčešće prenosi direktim kontaktom odnosno putem pljuvačke tokom poljupca, kontaktom sa izmetom zaražene osobe, ali i upotrebom kontaminirane vode i hrane.
Simptomi ove bolesti su:
- jak, razidrući i gorući bol u stomaku dva do tri sata posle jela ili noću kad je želudac prazan
- krvava ili katransata stolica
- krvavo ili crno povraćanje koje izgleda kao talog kafe
- neobjašnjivi gubitak težine
- gubitak apetita
- oticanje ili nadimanje
- podrigivanje
- sindrom nervoznih creva
- mučnina
- povraćanje
Prema savetu lekara iz Majo klinike obavezno se javite doktoru posebno ukoliko imate prva tri navedena simptoma zato što to ukauje da se situacija sa helikobakterijom zakomplikovala i da ste verovatno već dobili čir.
Prevencija i lečenje
Prisustvo helikobakterije dijagnostikuje lekar na osnovu pregleda i testiranja krvi i stolice. U slučaju komplikacija radi se i bipsija, odnosno uzima se komadić tkiva digestivnog trakta za analizu.
Lečenje će zavisiti od jačine simtoma, starosti pacijenta i njegovog opšteg zdravstvenog stanja. Lečenje najčešće uključuje antibiotike ili lekove za sprečavanje stvaranja želudačne kiseline, kao i kombinacija ovih medikamenata uz upotrebu probiotika.
Prevencija je ključna kada je u pitanju helikobakterija, što uključuje sledeće:
- često pranje ruku sapunom i vodom posle korišćenja toaleta, dodirivanja kućnih ljubimaca i obavezno pre jela
- konzumiranje hrane koja je bezbedno očišćena i pripremljena
- korišćenje vode koja je bezbedna i čista
Simptomi ove bolesti mogu se ublažiti korekcijom ishrane, odnosno unošenjem namirnica koje će smanjiti njen uticaj.
- voće zbog antioksidansa i visokog nivoa vlakana utiču da organizam lakše elminiše helikobakteriju
- povrće koje pored vlakana i antioksidanasa sadrži i flavonoide koji igraju veliku ulogu u stvaranju zdrave sredine želuca i creva
- hranljvo i nemasno meso kao što su: piletina, ćuretina, riba
- integralne žitarice koje su važan izvor vitamina B kompleksa, ali i vlakana i antioksidanasa
Komentari (0)