Osećate li stalni pesimizam i nezainteresovanost za svoj lični život? Moguće je da patite od emocionalne iscrpljenosti, a to je osećaj da nemate više energije za pružanje emocija, a ovo psihološko stanje javlja se nakon redovnog izlaganja stresu.
Stručnjaci tvrde da konstantno slušanje ili suočavanje sa tuđim traumatičnim situacijama može ostaviti na vas trajne posledice, jer to znači preuzimanje patnje drugih.
- Pokazivanje stalnog saosećanja može biti fizički i emocionalno iscrpljujuće. Ova konstantna izloženost problemima može negativno da utiče na mentalno zdravlje i blagostanje pojedinca - kaže Žade Džejms, psihoterapeut.
Istraživanje Britanskog udruženja za savetovanje i psihoterapiju otkrilo je da osobe koje pate od emocionalne iscrpljenosti imaju promene raspoloženja i depresiju. Posledice mogu biti i fizičke, uključujući umor, nesanicu, nedostatak apetita i glavobolju. Simptomi takođe mogu uticati na socijalizaciju, jer se možete udaljiti od voljenih osoba, kažu stručnjaci.
Potrebno je potražiti pomoć ako doživite bilo koji od sledećih simptoma:
- Bespomoćnost i odećaj nemoći
- Osećaj otuđenosti, otupelosti i emocionalne distance
- Gubitak interesa za aktivnosti koje ste nekada uživali
- Nemoćnost da završite svakodnevne zadatke/gubitak produktivnosti
- Promene raspoloženja
- Depresija
- Anksioznost
- Osećaj napetosti
- Umor
- Nesanicu ili druge poremećaje spavanja kao što su noćne more
- Zanemarivanje brige o sebi
- Izolacija ili društvena izolacija
- Nedostatak apetita
- Glavobolje
- Nemoćnost da razdvojite profesionalni i lični život
Psiholozi tvrde da je veća verovatnoća da ćete razviti ovo stanje ako se nalazite u ulozi u kojoj pomažete drugima. To znači da su oni koji rade u emocionalno intenzivnim poljima kao što su domovi za negu, bolnice i jedinice za mentalno zdravlje pod većim rizikom.
Stručnjaci savetuju ljude da potraže emocionalnu podršku i praktikuju brigu o sebi. Onima koji pate od emocionalne iscrpljenosti savetuje se da imaju zdrave odnose izvan radnog mesta radi emocionalnog olakšanja.
Komentari (0)